Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kısırlığın farkına nasıl varılır?

Kısırlığın farkına nasıl varılır?

Doğum kontrolüne başlamadan önce üreme yeteneğinizini kontrol ettirin.
Çiftler bebek sahibi olmaya karar verene kadar doğurganlıklarıyla ilgilenmiyorlar. Hala birçok kadın, sıkıntı hissetmedikçe kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmekten kaçınıyor. Erkekler ise sperm azlığı gibi bir sorunları bulunabileceğini hiç düşünmedikleri için, doktor istemeden analiz yaptırmayı gerekli görmüyorlar. ‘Hadi artık bebek yapalım\' dediklerinde ise bir dizi sorunla karşılaşıyorlar. 

Kısırlığın farkına nasıl varılır? 

Yaş ilerledikçe yumurta rezervi azalır. Sperm sayısı ve kalitesi ise düşer. Bu nedenle çiftler bu faktörleri dikkate alarak doğurganlıkları konusunda bilgi sahibi olmalılar. 

Birtakım faktörleri dikkate almalarını ve doktor kontrolünden geçerek bazı basit testleri yaptırmanızı istiyoruz. Erkeklerin sperm testi, kadınların bazı hormonlarına ve yumurtalıklarına baktırmaları yeterli. 

Kısırlık sorununa hangi sıklıkta rastlanıyor?

Evli çiftlerin yüzde 10-15\'inin kısırlık sorunu yaşıyor. Çiftlerden sadece birinde problem olması halinde bile kısırlık tedavisi gerekebiliyor. 

Doğum kontrol yöntemleri kısırlığa yol açar mı?

Hayır. Ama evlenenler, doğum kontrol yöntemini kendi başlarına seçmesinler. Ayrıca düzenli adet görmemek, tüylenmenin ve yüz sivilcelerinin fazla olması, göğüslerden süt gelmesi, çok ağrılı adet görme, daha önceden geçirilmiş genital sistem enfeksiyonları, genital sisteme yönelik herhangi bir cerrahi işlem, radyoterapi veya kemoterapi tedavisi görmek, diyabet, böbrek yetmezliği v.s gibi sorunları bulunan kadınlar mutlaka uzmana danışmalılar. 

Erkekler ne zaman dikkatli olmalı?

Meni miktarı çok az veya hiç bulunmuyor, vücut kılları çok az, testisler torbalarında değilse, küçük yaşta fıtık ameliyatı geçirilmişse, testisler daha sonradan cerrahi yöntemle karından torbalara indirilmişse, küçük yaşta yüksek ateşli bir hastalık geçirilmişse, kimyevi maddelere ve radyasyona maruz kalınan işlerde çalışılmışsa, genital sistem enfeksiyonu geçirildiyse, testis kanseri hikayesi varsa mutlaka dikkatli olmalılar. 

Sorunu erken yakalamanın avantajı nedir?

Yaş faktörü kısırlıkta önemli. Gelişen teknoloji kaliteli yumurta, sperm veya embriyo seçilmesine, tutunmayı kolaylaştırıcı yöntemlere olanak sağlıyor ve başarıyla uygulanıyor. 

Kısırlıkla yüz yüzeyseniz; özel yardımcı üreme teknikleri ile bebek sahibi olabilmek için bir an önce harekete geçmelisiniz. 

Hürriyet
2015-01-03 01:59:00 785 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup