Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kışın sporu ihmal etmeyin

Kışın sporu ihmal etmeyin

Sağlığınız için evde veya ofisinizde egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.
Ortopedi Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Tunç Cevat Öğün, Sağlığınız için özellikle evde ve ofisinizde uygulayabileceğiniz egzersizlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Kış sporları açık havada yapılabileceği gibi hava şartları nedeniyle salonda, evde ve ofisde yapılmaktadır. Evde yapılabilecek sporlar kilo almamak, hacim kazanmak, sıkılaşmak, vücut geliştirmek, kardiyo egzersizleri olarak yapılabilir. Herhangi bir alet kullanmadan evde 3 temel hareket yapılabilir.

Dr. Tunç Cevat Öğün, Evde veya ofisiniz de yapılacak sporlar aletli sporlar da yapılabilirsiniz. Evde ağırlık sehpaları, el yayları, pilates topu, sabit bisiklet, koşu bandı kullanılabilir. İp atlama, bisiklet binme, koşu bandı, kardiyo ve aerobik egzersizlere yönelik çalışmalar da işinize yarar. Bu tip hareketlere ilave olarak spinnig, dans, oryantal, pilates vb. sporları evde tek başınıza kolayca yapabilirsiniz. Önemli olan size uygun sporu seçmek. Bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

SPOR YAPMAYI İHMAL ETMEYİN

Öğün, Spor yaparken kendinize gerçekçi hedefler koyun. Sabırlı olun ve kondisyon sahibi olmanız ve hedeflediğiniz performansa erişmeniz zaman alacaktır. Haftasonu uzun ve zorlu antrenmanlar yapıp, haftaiçi hiçbir şey yapmıyorsanız, olası sakatlıklar için ortam hazırlıyorsunuz demektir. Gerektiği gibi beslenmeye ve sıvı almaya özen gösterin. Beslenmenizin performansınıza doğrudan etki edeceğini bilerek, gerektiği kadar karbonhidrat, yağ ve protein alın. Her zaman düzgün ve kaliteli spor ekipmanı kullanın Antrenmanlarınızı başka bir sporcunun yaptığı programa göre değil, kendi kondisyonunuz, motivasyonunuz ve fiziksel kapasitenize göre hazırlanan bir program dahilinde uygulamaya özen gösterin. Sporu sadece sağlıklı bir yaşam için yapmayı tercih ediyorsanız ise, öncelikle gerçekten sizi mutlu edecek bir spor branşı seçin. Spor yaparken mutlu olun, eğlenin.

Öğün Aşırı antrenman yüklemesinden kaçının ve vücudunuzun size gönderdiği sinyalleri dinleyin. Kalbiniz, bacaklarınız ve hisleriniz sizin en büyük danışmanınızdır. Dinlenme ile geçen bir geceden sonra, nabzınız halen yüksekse, bacaklarınızda ağırlık varsa ve motivasyonunuz düştüyse \"dinlenme\" zamanıdır. Spor, doğru ve bilinçli yapılmadığı zaman, yarardan çok zarar verir.
2014-12-01 16:42:00 502 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup