Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kışa güçlü bağışıklıkla girin!

Kışa güçlü bağışıklıkla girin!

Sonbahar-kış aylarına güçlü bir bağışıklık sistemi ile girmek bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmanın en kolay yolu...
Medicana International Ankara Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Emek Bayrak, yazın sona ermesiyle birlikte sonbahar-kış aylarını sağlıklı atlatabilmek için daha çok ihtiyacımız olacak güçlü bir bağışıklık sistemi için harekete geçmenin zamanının geldiğini belirtti. Bayrak, kişileri güçlü bir bağışıklık için stres, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı ile uyku bozuklukları konusunda uyardı.

Yeşil-kırmızı sebze tüketimi önemli

Bayrak, \"Şeker hastalığı, kalp yetmezliği, KOAH, solunum yetersizliği gibi kronik hastalıkları olan hastalar için de bağışıklık sisteminin daima güçlü tutulmaya çalışılması yaşamsal bir sorundur. Özellikle ileri yaş kronik hastalığı olan hastalarda hastalığın gidişatında kötüleşme, hastaneye yatış, acil servise başvurma gibi istenmeyen durumlar çoğunlukla enfeksiyon hastalıkları kaynaklıdır\" dedi. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın ilk vazgeçilmezinin sağlıklı beslenme olduğuna işaret eden Uzm. Dr. Bayrak, şunları kaydetti:

\"Özellikle C vitamini ve mineral bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler, antioksidan özellikleri baskın kırmızı sebzeler bu dönemde tüketilebilecek başlıca besinlerdir. Proteinden fakir beslenme durumunda da olumsuz şekilde etkilenildiğinden hayvansal gıdalar, kuru baklagiller, sebze ve meyvelerin dengeli olarak tüketilmesi güçlü bir bağışıklık için çok önemlidir. Yeterince sıvı tüketmek; doğal meyve suları, maden suyu, bitki çayları gibi içecekleri yapay, katkı maddesi ve şeker içeriği yüksek içeceklere tercih etmek gerekir. Çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılması özellikle kansızlık sorunu yaşayan, kalp-damar hastalıkları olan ileri yaş hastalar için önemlidir.\"

Aşılar için en uygun zaman

Bayrak, sigara ve alkol tüketiminin bağışıklık sisteminin en bilinen düşmanları olduğunu belirtirken, \"Düzenli uyku tüm vücut sistemlerinin olmazsa olmaz sağlık belirleyicisidir. Aynı şekilde düzenli olarak yapılan egzersiz de güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmada etkilidir\" diye konuştu. Uzm. Dr. Emel Bayrak, enfeksiyon hastalıklarından korunmak için veya kronik hastalıkları olan ileri yaş hastalarda mutlaka yapılması gereken aşılar için de doktora başvurulması gereken en uygun zamanın sonbahar olduğunu söyledi.

Leyditurk.com
2015-10-10 13:03:00 586 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup