Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kilo reflüyü tetikliyor

Kilo reflüyü tetikliyor

Taşçı, reflünün mide asidinin yemek borusuna kaçmasıyla oluştuğunu anlattı.
Medipol Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Taşçı, aşırı kilolu kişilerde artan karın basıncının reflü oluşumunu kolaylaştırdığını söyledi.

Aşırı kilonun reflüyü artıran önemli bir etken olduğunu ifade eden Taşçı, "Aşırı kilolu kişilerdeki karın basıncı, reflü oluşumunu kolaylaştırıyor. Yemek borusu ve mide arasında bozulan açı, reflü riskini artırıyor. Yatar pozisyonda açının bozulmasıyla reflü ortaya çıkar" diye konuştu.

Taşçı, reflü şikayetlerinin yattıktan sonra veya sabah kalkarken şiddetli hissedildiğini vurgulayarak, yağlı, kızarmış yiyecekler, bol baharatlı ve salçalı yemekler ile açken tüketilen tatlıların, kahve, çay, kola ve benzeri asitli-gazlı içeceklerin karın basıncını bozarak hastalığa neden olduğunu kaydetti.

"Reflünün dostu sağlıklı ve dengeli beslenmek"

Toplumun yüzde 20'sinde reflü görüldüğüne dikkati çeken Taşçı, dengeli beslenmenin ve spor yapmanın hastalığı önlediğini belirtti.

Taşçı, her bireyin reflüye yakalanabileceğini dile getirerek, "Hayat tarzımızı sağlığımızı koruyacak şekilde düzenlersek, bu hastalığın yol açtığı çoğu şikayeti ortadan kaldırabiliriz. Ayrıca, akşam yatmadan 3-4 saat önce yemek yemeyi bırakıp, yatak başını da 15 santim yükseltirsek şikayetleri azaltabiliriz" şeklinde konuştu.

Yapısal bozukluklara bağlı reflü gelişiminde cerrahi müdahaleye ihtiyaç olabileceğini anlatan Taşçı, hastalara genel cerrahi uzmanıyla görüşmelerini tavsiye etti. 
2013-04-26 16:05:00 1452 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup