Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kıl, Tüy Sorunlarına Etkili Çözüm

Pervin Dinçer

Güzellik, bakım denilince akla bazı konular geliyor. Özellikle kadınlar güzelliğin pürüzsüz olması gerektiğine inanan ve kendisini güzel hissetmek isteyen her kadın cildinin, tüysüz bir görünümde olmasını istiyor. Ama ne yazık ki, her kadın bu kadar şanslı değil.

Güzelliğin ve estetiğin vazgeçilmez ön koşulu olarak görülen pürüzsüz bir teni gölgeleyen aşırı tüylenmenin birçok nedeni var. Bu nedenler kalıtımdan, hormonal faktörlere, ilaçlardan, kötü huylu tümörlere kadar uzanabiliyor. Başta hormonal sorunlar olmak üzere birçok faktörün neden olduğu tüylenme kadınların ciddi bir stres altına girmesine, ikili ilişkilerinin, toplumsal yaşamlarının olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Dış görünümüne özen gösterenler istenmeyen tüylerinden kurtulmanın yollarını arıyor. Bu sorundan kurtulmak için ağda, jilet gibi yöntemler sıkça tercih ediliyor fakat bu yöntemler hem kısa vadeli hem de oldukça acı verici. Oysa günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmanın bir yolu daha var ; lazer epilasyondur.

Peki, son dönemlerde en çok tercih edilen lazer epilasyon nasıl uygulanıyor?

Lazer epilasyon yaptırmak istediğiniz yerin öncelikle sağlık kuruluşu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Lazer epilasyon tıbbi bir uygulama olduğu için sadece sağlık bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarında yapılabilir. Doğal olarak kuaför güzellik salonu, güzellik merkezi gibi yerlerde yapılmamalı.  Tercihinizi yaparken bunları da göz önünde bulundurmanız tedavinizin yarıda kalmamasının yanı sıra sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Epilasyon yapılan kuruluşta işlem yapılmadan önce kişiye ayrıntılı bir form hazırlanmalı ve bu formda kişinin, kanser, kalp rahatsızlığı, kalp pili, sara hastalığı, alerjik bir hastalığı ve ya panik atak gibi ciddi rahatsızlığı olup olmadığı saptanmalı. Lazer epilasyon yaptırmaya uygun olup olmadığınız belirlendikten sonra uygulama doktor gözetiminde yapılmalı.

Lazer epilasyonda cihaz ve kullanıcı çok önemlidir. Herkese aynı lazer sistemi kullanılmamalı. Lazer epilasyon sistemleri  ten renginize ve kıl yapınıza göre seçilmeli, aksi durumda kıllar azalacağına çoğalabilir veya kıllarınız sadece incelerek kalabilir. Lazer epilasyon uygulaması yapılmadan önce 3 hafta ağda, epilatör, cımbız kullanmamalısınız. Eğer jileti kullanıyorsanız 3-4 gün önceden yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise güneşlenme ve solaryumdan uzak durmalısınız. Eğer solaryuma girmek ya da güneşlenmek gibi bir durum söz konu ise epilasyon için başvurduğunuz uzmana belirtmenizi uzman olarak şiddetle tavsiye ederim. Çünkü duruma göre lazer sistemi tercih edilir  böylece cildinizde olası yanık, leke oluşumu engellenmiş olabilir. Uygulama sonrasında da mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız.

Lazer epilasyon; günümüz teknolojilerinde kullanılan soğutma sistemleri ile acısız bir uygulamadır. Eskisi gibi uygulamalar saatlerce sürmüyor ve  tüm vücut bölgesinin epilasyonu 1-2 saat sürüyor. Lazer epilasyonda vücut bölgelerinde genellikle seans aralıkları 8 haftada bir,  yüz bölgesi ise 4-6 hafta da bir uygulanır. En erken sonuçlar ise epilasyonun uygulandığı bölgeye göre değişiyor.

Güzelliğinize…
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup