Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kesme Biçme Olmadan Laminate Veneer ile Doğal Dişler

Diş Hekimi Aslı Ercanlı

İnsanoğlu mükemmel bir yapıya sahip. Fakat yine de beğenmeyecek bir yerlerimizi bulur ya da kusurlarımızı bir türlü yok sayamayız. Hele ki bu kusurlar dişlerdeyse her aynaya baktığımızda daha gözümüze batar neredeyse kendimizden nefret ederiz. Ama estetik diş hekimliği uygulamaları tam bu noktada bizi mutlu ederek dilediğimiz kadar aynaya bakabilmemizi ve özgürce gülebilmemizi sağlayacak.

Dişlerinizin arasında seviye ve renk farkı varsa, dişlerinizde çapraşıklık olmasına rağmen ortodontik tedavi görmek istemiyorsanız, ön dişlerinizde büyük dolgu veya kırık varsa dişlerinizin arasında aralık varsa, dişlerinizin şeklinden ya da renginden memnun değilseniz ya da gülme hattınız düz veya aşağı doğru meyilliyse Laminate Veneer size önerebileceğim en doğru seçimden biri…

Dişlere herhangi bir zararı olmayan Laminate veneerler, yaklaşık 0.5 mm kalınlığında, takma tırnak tarzında hazırlanan porselen yaprakçıklardır. Bu porselen yaprakçıklar, dişlerin sadece görünen ön yüzeylerine, bonding resinler ile yapıştırılır. Bonding resinler diş ile porselen arasında ayrılmaz bir bag oluşturarak adeta kaynak görevi üstlenirler. Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yöntem ve malzeme doğru uygulanırsa dişten ayrılmaları mümkün değildir ancak keserek çıkarılabilirler. Porselen laminate veneer yöntemi minimum preparasyonla maximum estetik sağlanabilen mükemmel bir yöntemdir.

Porselen laminalar ışık geçirgenliklerinden dolayı doğal dişten ayırt edilemezler ve ileri teknoloji ürünü pressable porselenden üretildikleri için asla renk değiştirmezler. Laminaların hazırlık aşamasında dişlere hiç dokunulmadan kompozit mocap hazırlanarak ağızdaki bitmiş hallerini önceden göstermek mümkün. Fakat laminate veneer uygulayabilmek için gerekli olan tek durum dişlerin daha önce kesime uğramamış olması gerekiyor.

Laminate veneer avantajları nelerdir?

Dişten çok az doku kaldırıldığı için(0.5-0.7mm) yapılabilecek en korumacı tedavidir. Hiçbir dişin kesilmesine gerek de kalmıyor.  Özellikle sabırsız kişiler için tedavi sırası iki veya üç seansta tamamlanacak kadar kısa.

Laminate veneer’ın içimizi rahatlatan özelliklerden biri de yapısal özelliği nedeniyle doğal dişten ayırt edilmesi oldukça zordur. Renk değiştirmedikleri için de uzun süre beyaz ve ışıl ışıl dişlere sahip olmak altın tepside sunulan bir nimet gibi. Dahası istenilen renk, boyut ve şekilde hazırlanabilir.

Diş denilince kafalarda her zaman bir soru işareti kalır “ya olmazsa, yüzüme yakışmazsa” gibi sorular ne yazık ki kafamızda dolaşır durur. İşte laminate veneer’da bu soruların ya da sorunların yaşanmaması için hazırlık aşamasında uygulamanın sonunda nasıl olacağı daha hazırlık aşamasında belli oluyor. Hazırlık aşamasında kişiye özel muck-up yani model çalışması yapılarak bitince nasıl bir görüntü elde edileceği belirlenmiş oluyor. Üstelik bu muck-uplar dişleri hiç prepare etmeden (kesmeden)de yapılarak büyük avantaj sağlanıyor.

Dişlere hiçbir zarar vermeden kolayca üstelik zahmetsiz uygulanabilen laminate veneer dişlere en doğal görünümünü sunuyor.

Gülüşünüz avantajınız olsun.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup