Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kadınlara kötü bir haberimiz var !

Kadınlara kötü bir haberimiz var !

İntihar girişimleri erkeklere oranla kadınlarda 3.5 kat daha fazla.
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özmen Metin, kadınların erkeklere oranla 4 kat fazla intihar girişiminde bulunduğunu, erkeklerin ise ölümle sonuçlanan intihar oranının kadınlara göre 3.5 kat yüksek olduğunu söyledi.

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Özmen Metin, intihar vakaları üzerine araştırmalarını anlattı. Türkiye’de 1 yılda 100 bin kişiden 15 ile 30 arasında kişinin intihar ettiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Metin, 15- 25 yaş aralığı ile 35- 45 yaşlarındaki kişilerde intihar olaylarının daha sık yaşandığını belirtti.

DOKTORLAR RİSK ALTINDA

İntihar vakalarının mesleklere göre değişkenlik gösterdiğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Özmen Metin, en riskli meslek grupları arasında doktorlar, sanatçılar, işi gereği silah taşıyan kişiler ve gece çalışan kişilerin yer aldığını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Metin, madde bağımlılığı ve depresyon gibi faktörlerin intihar riskini artırdığını ve psikolojisi bozuk kişilerin intihara daha eğilimli olduğunu dile getirdi.

KADINLAR 4 KAT FAZLA RİSK ALTINDA

Kadınların intihar girişiminin erkeklere oranla 4 kat fazla olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Metin, erkeklerde ise ölümle sonuçlanan olayların kadınlara göre 3.5 kat yüksek olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Metin, kadınların genellikle intihar olaylarında bilek kesme, ilaç alımı gibi yollara başvurduğunu, erkeklerin ise silah kullanımı, kendini asma gibi yöntemleri seçtiğini aktardı.

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bülent Şık da belirli aralıklarla oda tarafından gerçekleştirilen toplantılarda mesleki sorunların yanı sıra toplumu ilgilendiren konular hakkında da gıda mühendislerine bilgi verildiğini anlattı.

DHA
2013-02-15 18:23:00 1263 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup