Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Jinekolojik Muayene Tercih Değil Zorunluluktur

Op. Dr. Tolga Ecemiş

Kadın olmak dikkatli olmayı gerektirir. Çünkü biyolojik olarak doğurganlık, dişilik ve içgüdüleriyle erkeklerden farklı yaratılan kadınların bu özellikleri zaman zaman dış etkenlerden ya da genetik etkenlerden zarar görebilir hatta kadınlar “anne” olamayabilir.

Kadınların böyle bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaması için devreye “Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları” olarak biz giriyoruz. Kadın sağlığını ve dolaylı olarak da bebek sağlığını koruyabilmek için öncelikle düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırılmalı.

Jinekolojik muayeneyle ilgili bilinmesi gerekenlerden biri de ultrasonun vazgeçilmez bir tanı aracı olmasına karşın bazen yetersiz olabileceğidir. Her muayenede kullanılması gerekmesine rağmen ek izleme yolları kullanmak isteyen doktorun bir bildiği olduğu unutulmamalı.  Bazen hastalar vajinal yolla bakılmasına karşı çıkıp ultrasonda diretirler. Oysa vajinal yolla bakılması gerekliliği varsa doktorun bu tercihi ciddiye alınmalı. Ultrasona ek olarak, hasta bakire değilse vajinal yolla bakılmalı, bu olamıyorsa abdominal ultrason uygulanmalıdır.

Bakirelerde spekulum muayenesi ve vajinal ultrason yapılamaz. Vajinal el muayenesi de zar yırtılmasına yol açacağı için mümkün olmaz. Bunun yerine dış genital organlara gözle bakılır ve bu yolla gelişim, akıntı, lezyonlar vs. değerlendirilir. Akıntı kültürü alınabilir. Hastaların çoğu karşı çıksa da rektal muayene yapılarak batın içi kitleler araştırılabilir. İdrar kesesi doldurularak sıkışma hissi oluştuğunda abdominal yolla ultrason yapılabilir.

Unutmamak gerekir ki jinekolojik muayene bir tercih değil bir zorunluluktur. Çünkü kadınların anne olmasını engelleyebilecek hastalıkların teşhisi için jinekolojik muayenenin yapılması gerekiyor. Aksi durumlarda teşhisinin geç yapıldığı hastalıklar hem zor günler yaşatacak hem de kadınların en güzel yanlarından olan annelik olgusunun kaybına neden olacak.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup