Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İşte sağlıklı beslenmenin 10 basit kuralı

İşte sağlıklı beslenmenin 10 basit kuralı

Sağlıklı bir yaşamın yolu kuşkusuz sağlıklı beslenmeden geçiyor.




Su tüketin: Gereksiz bir zamanda acıktıysanız önce bir bardak su için, açlık hissiniz 10-15 dakika içinde geçmediyse o zaman bir şeyler yemeyi düşünün.

Soslara dikkat: Salatalarınıza giren soslar gizli bir kalori kaynağı olabilir. Az yağlı ama limon-sirke-nar ekşisiyle tatlandırılan salataları tercih edin.

Meyve-sebze: Günde 2 öğünde salata, bir öğünde sebze, iki kere de yaklaşık bir yumruk büyüklüğünde meyveyi yiyebilirsiniz.

Yumurta tüketin: Haftada 2-3 kere yumurta tüketirseniz uzun süre tokluk sağlar ve enerji alımınızı dengelemiş olursunuz.

Fındık ve ceviz: Günde 10-15 tane fındık veya 3-4 tane ceviz veya 10 tane kadar kaju fıstığı yiyin. Fındık ve ceviz, E vitamini ve Omega-3 yönünden zengin kaynaklardır.

Tam tahıllı: Beyaz veya kepekli ekmek yerine, tam undan yapılmış tam buğday veya tam çavdar ekmeği gibi ekmekleri tüketin.

Süt ve süt ürünleri: Ana ve ara öğünlerinizde süt ve süt ürünlerine yer verin. Kalsiyum yağa yapışarak sindirime uğramadan yağın atılmasını sağlıyor.

Kalorisi az içecek: Kremalı ve aromalı kahveler yerine süt içeriği yüksek filtre kahveleri tercih edin. Gazlı içecek yerine ayran-kefir tercih etmeye çalışın.

Çaylar: Bağışıklık sisteminizin için ekinezya, adaçayı, böğürtlen, ıhlamur ve zencefil gibi bitki çaylarını içebilirsiniz.

Meyve suları:  Meyvenin yerini tutmaz. Meyve suyunda vitamin miktarı düşerken, kalori miktarı artar. Bu nedenle meyvenin kendisini tercih edin.  








2013-09-18 01:36:00 1491 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup