Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İstanbul'da ağaçları kurutan böcek istilası

İstanbul'da ağaçları kurutan böcek istilası

İstanbul’da son günlerde yaşanan böcek salgını uzmanları harekete geçirdi.
Deniz yoluyla yapılan ithalatlarla Türkiye’ye geldiği tahmin edilen \'Anoplophora Chinensis\' cinsi ağaç yiyen böcek türünün zararları ve korunma yöntemlerine ilişkin bilgileri ISS Haşere Kontrol Hizmetleri aktarıyor.

Geçtiğimiz yıl İstanbul Zeytinburnu’nda ortaya çıkan \'Anoplophora Chinensis\' cinsi böceğe bu yıl Fatih’te rastlandı. Daha önce benzeri ile karşılaşılan bu durum, böceklerin Türkiye’ye girme nedeninin ithal edilen süs bitkileri olduğu kanısını destekliyor.

Son yıllarda artan bitki ve ağaç malzeme ithalatı yabancı böcek türlerine Türkiye’de sıklıkla rastlanmasına sebep oluyor. Böceklerin ortak özellikleri arasında hızlı büyüme ve gelişme, yüksek yayılma yeteneği ve pek çok bitki türleriyle beslenebilmeleri yer alıyor.

‘Turunçgil uzun antenli böcek’ olarak da bilinen \'Anoplophora Chinensis\', İstanbul’un ardından geçtiğimiz günlerde Bartın’da da görüldü. Konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasıyla, söz konusu tehlikeli böceklerin Çin’den gelen süs bitkileri üzerinde tespit edildiğine dikkat çeken Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yafes Yıldız; bu familyaya bağlı böcekler odun zararlısı olup, canlı ağaçları tahrip ederek kuruttuğu bilgisini verdi.
2015-07-13 15:37:00 548 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup