Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İşsizlik erken yaşlandırıyor

İşsizlik erken yaşlandırıyor

İşsiz kalan insanların ömründen ömür gidiyor...
Londra\'da yapılan araştırma \"Bu olay, ömrümden birkaç yıl aldı\" sözünün işsiz kalanlar için geçerli olabileceğini gösterdi.

Londra\'daki Imperial College ve Finlandiya\'daki Oulu Üniversitesi\'nde görevli bilim insanları, iki yıldan fazla işsiz kalan erkeklerin telomerlerinin, diğer hemcinslerine göre daha kısa olduğunu belirledi.

Kromozomların ucunda bulunan telomerlerin kısalması, yaşlanma belirtilerinden biri olarak biliniyor
Daha önce yapılan araştırmalarda, sigara, yanlış beslenme ve kronik stresin telomerlerin daha hızlı kısalmasına neden olduğunu ortaya koymuştu.

Araştırma ekibinin başkanı Jessica Buxton, 1966 yılında doğan 5620 Fin erkek ve kadının telomer uzunluğunu inceledi. Katılımcıların DNA örneklerinin yanı sıra iş geçmişleriyle ilgili bilgi de alındı.

En az iki yıl işsiz kalan erkeklerin telomerlerinin, sürekli iş sahibi olanlara göre iki kat daha kısa olduğunu tespit eden bilimciler, değerlendirmede telomerlerin kısalmasına neden olabilecek sağlık ve sosyoekonomik durum gibi diğer faktörlerin göz önünde bulundurulduğunu belirtti.

Bilim insanları, işsizlik ve erken yaşlanma arasındaki bağlantının kadınlarda tespit edilmediğini ifade ederek, bunun nedeni konusunda bir fikirlerinin olmadığını söyledi. Araştırma sonucu \'Plos One\' adlı bilimsel dergide yayımlandı.
2013-11-25 16:24:00 811 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup