Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İşinizi sevmeyi öğrenin !

İşinizi sevmeyi öğrenin !

İşinizde mutlu olabilmek sizin elinizde...
Bir ofis çalışanlarına ‘hanginiz streslisiniz’ diye sorsak hemen hemen hepsinin el kaldırdığını görmemiz mümkün. Aynı insanlara hangisinin duygusal olduğunu sorsak muhtemelen kimseden ses çıkmayacaktır. Bu, iş yaşamında 'stresli olma'nın 'işi başından aşkın olma', 'çok meşgul olma', 'fazlasıyla sorumluluk üstlenme' ile eşdeğer olması, duygusal olmanın ise 'zayıflık'la eşdeğer görülmesiyle doğru orantılıdır. Oysaki stresli insan da duygusal olduğu için stres altındadır.

- Öncelikle duygularınızın düşüncelerinizden bağımsız olmadığını kabul ederek işe başlamalısınız. Böylelikle duygularınızı yönlendirebileceğinize olan inancınızla yaptığınız işlerde takınacağınız tutumu kontrol altına alabilecek, başarılı oldukça da kendinize olan güveninizle stresinizden sıyrıldığınızı fark edeceksiniz. Bunun için basit meditasyon hareketleri işinize yarayacaktır. Tansiyonun yükseldiği anlarda kafanızda ne varsa bir kenara bırakabileceğiniz bir yere gidin veya bunu sağlayabileceğiniz bir şeye yönelin – kahve içmek gibi. Bütün deadline'lar hala orada duruyor evet, ama bu halinizle istediğiniz verimi sağlamanız zaten mümkün değil. Sabırlı olun ve rahatlayın.

- Dikkat esnekliği de ayrıca önemli bir yöntemdir. Çok acil olmayan bütün işlerinizde kullanabileceğiniz bu yöntemde gerçekten verimli olarak çalışabileceğiniz zamanlarda masanızın başında olmaya özen gösterin. Hiçbir şey yapamayacağınızı hissettiğiniz/bildiğiniz halde kendinizi zorlamanız yapacağınız işten de soğumanıza neden olacaktır.

- Stresin de 'sağlıklı' olanı vardır. Öncelikle işinizin sizin için ne anlama geldiğini bir düşünün. Buna yoğunlaşmanız gün boyunca yaptığınız ve saçmalık olarak adlandırdığınız şeyleri ne kadar ciddiye alıp almayacağınızı belirleyecek; böylece daha önce oldukça stres yaratan başlıklar artık formalite haline gelecek.

- Kadınlar yalnızca evde değil işte de bir koruma güdüsü ile hareket etmektedirler. Bu da sınırların belirlenmesi konusunda sıkıntılara sebep olmaktadır. İşte sabrının tükendiğini gören kadınların, iş sonrası için bir aktivite koymaları oldukça önemlidir. Kendine zaman ayırma, stresten uzaklaşmanın ve iş yoğunluğu içinde gittikçe yok olan benliğin yeniden değer kazandığı bir aracı olarak karşımıza çıkıyor.

- Önemli olan tahammül sınırlarınızı zorladığınızı fark ettiğiniz an bir ara vermek, duygularınızla barışmak ve çözüme odaklanmak. Ofis yaşamı artık sizin için çekilmez olmaktan nasıl çıkacak, göreceksiniz.
2013-07-25 17:25:00 1466 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup