Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İmplantlarla Eksik Kalmasın

Diş Hekimi Aslı Ercanlı

Ağız ve diş sağlığı korunmadığı zaman diş kayıplarına varan sonuçlar görülüyor. Eskiden sağlam dişleri de keserek kaybedilen dişlerin yerlerine yenileri yapılıyordu. Oysa gelişen teknoloji sayesinde herhangi bir sağlam dişi kaybetmeden, kesmeden, biçmeden yerine en uygunu yapılabiliyor. Bu uygulamaya implant diyoruz.

İmplantlar, kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Lokal anestezi altında yarım saat kadar süren bir operasyonla yerleştirilirler. Ağızda ömür boyu sorunsuz fonksiyon görmeleri amaçlanır. İmplantların yüzeyleri özel işlemlerden geçirildiği için kemiğe özel bir bağ oluşturarak mekanik ve hücresel tutunurlar. Bağlantının oluşması için 3-6 ay arasında beklenmesi en ideal yöntemdir. Son yıllarda beklenmeden protez yapılması konusunda araştırmalar vardır.

İmmediat yükleme denen bu yöntemde dokunun durumu, implant bölgesi, yerleştirme sırasında uygulanan tork kuvveti, laboratuvar gibi bir çok kriterin birbiriyle tam uyumlu olması gerekmektedir. Bu ilişkilerdeki minimal uyumsuzluklar implantın kaybıyla sonuçlanacağı için bekleme sürelerine tam olarak uyulması hastanın menfaatinedir. Çekim boşlukları ve iyileşmiş kretlere uygulanan implantların, yapılan erken yükleme altındaki reaksiyonları karşılaştırılmış, sonuçta hemen yüklemede %20 kayıp riski tespit edilmiştir.
Kimlere implant yapılabilir?

Ergenlik dönemini bitirmiş erişkinlere

Genel sağlık durumunu etkileyen hastalıkları olmayanlara

Diyabetlilerde, diyabeti kontrol altında ve regüle olanlara

İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik dokusu bulunanlara (kemik dokusu yetersizse yapay kemik kullanılabilir)

İmplant yapmak için üst yaş sınırlaması yoktur.

Eksik olan diş sayısı kadar implant yapmak mümkün. Böylece hiç dişiniz kalmamış olsa bile hala sabit restorasyon yaptırma şansınız var demektir.

En başta atlanmayacak kural, uygun vakaların seçilmesidir. İmplant ,işin şansa bırakılmayacağı hassaslıkta bir teşhis ve tedavi planlaması gerektirir. İmplantın yerleştirileceği bölgenin mevcut kemik kalınlığı ve kemik yüksekliği çok önemlidir. Dişsizlik süresi kemik miktarını olumsuz etkilemektedir. Yani implanta karar verdiyseniz vakit geçirmemeniz avantajınıza olacak. Ayrıca implantların uygulandığı bölgenin ve tüm ağzın temizliği, implant üzerine yapılan protezler, bu protezlerin karşıt dişlerle ilişkileri ve kontrol seansları da implant başarısındaki çok önemli kriterlerdir.

Yani uzun lafın kısası artık dişlerinizin yerinde yeller esmesine gerek yok. Çeşitli nedenlerle diş kayıplarınız varsa bir diş hekimine başvurun tüm ayrıntıları anlatacaktır. Ve zaman geçmecen kemik dokunuz yok olmadan implant sayesinde hem daha sağlıklı hem de daha estetik görünen bir ağıza kavuşabilirsiniz.

Gülüşünüz avantajınız olsun…
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup