Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İlk geceden korkuyor musunuz?

İlk geceden korkuyor musunuz?

İlk gece sendromunundan kurtulmak çok basit...
Hayalini kurduğunuz düğününüz gerçekleşti ve artık onunla yalnızsınız. Cinsel yaşamınızı etkileyecek ilk ilişkinizi kulaktan dolma bilgilerle zehir etmeyin!

Evlilik öncesi çiftler arasındaki iletişimin önemine işaret eden Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, çiftin özellikle 'ilk gece' olarak tabir edilen ilk cinsel birliktelik ile ilgili endişe ve beklentilerini paylaşmaları gerektiğini belirtti.

Konuşarak yol haritası çıkarın

Evlilik kararı alan çiftlerin kafalarında soru işaretlerinin olacağını ve bunun ancak diyaloğa geçerek çözülebileceğini anlatan Kadıoğlu, “Evlilik süreci heyecan vericidir. Yeni bir mekan hazırlığı, düğün davetiyeleri, gelinlik ve damatlıkların nasıl olacağı gibi görsel detayların haricinde, gelin ve damat adaylarının kafalarını başka konularda kurcalar: İlk gece nasıl olacak, nasıl bir duygu, gebelikten nasıl korunmalıyız, anne- babası, ablası nasıl insanlar, anlaşabilecek miyiz, hem çalışıp hem evi nasıl idare edeceğiz, evi geçindirebilecek miyiz ve daha pek çok soru... Çift ortak yaşantılarını ilgilendiren bu kaygı ve korkuları ancak konuşarak ve paylaşarak aşabilirler. Evlilik uzun bir yolculuk ve haritasız yola çıkıldığında, sorunlara bile bile lades demiş olunur. Eğer çiftler konuşup soru işaretlerini giderirlerse bir yol haritası çıkarıp bu doğrultuda ilerleyebilirler” dedi.

İlk gece soru işareti olmasın

İlk gece ile ilgili çiftin merak ettikleri ve sormaya çekindikleri soruların evlenmeden önce mutlaka konuşulması gerekiyor. Gerekli olan durumlarda bir uzmandan bilgi ve danışmanlık almak yararlı olabilir. Hem aile planlaması yöntemleriyle ilgili hem de ilk ilişkiyle ilgili konuşmak ve bilgi almak pek çok sorunu önleyecektir. Ülkemizde vajinismus ve ereksiyon sorununun yanlış bilgilenme, korkular ve abartılı beklentilerden kaynaklanıyor. Yanlış bilgilerin yerine doğruları yerleştikçe, çiftler iletişimi doğru kurdukça rahatlarlar, bu da cinsel yaşamlarına olumlu yansır. İlk gecede acele etmemek, ön sevişmeye ve keyif almaya önem vermek, sakin davranmak ilişkinin rahat olmasını sağlar. Kadının ilişkiye hazır olması fizyolojik olarak hazırlanması için ön sevişmenin uzun olması gerekir. Çiftin bunun farkında olarak davranması tavsiye edilir.
2013-09-20 02:41:00 3541 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup