Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İlaçsız ağrı durdurmanın 5 yolu

İlaçsız ağrı durdurmanın 5 yolu

Kronik ağrınızı ilaç kullanmadan nasıl geçirirsiniz? İşte yanıtı...
İlaç tedavisine ek olarak, birçok ilaçsız tedavi yöntemi kronik ağrının tedavisinde yardımcı olabilir. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kronik ağrıların üstesinden gelmeye yardımcı olan yöntemleri sizler için yazdı:

Alternatif yöntemler:

Doktorlar işleyişini tam olarak bilmemesine rağmen, akupunkturun kronik ağrıyı önemli derecede azalttığı konusunda bilimsel kanıtlar vardır. Masaj, meditasyon, kayropraktik ya da osteopat tarafından yapılan omurga manipülasyonları, biyofeedback gibi diğer tamamlayıcı yöntemlerin de ağrıya karşı etkili oldukları ile ilgili kanıtlar vardır.

Egzersiz:

Yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme, basit germe egzersizleri gibi düşük şiddetteki egzersizler kronik ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Bazı insanlar, hastaneler tarafından düzenlenmiş egzersiz programlarını yararlı olduğunu düşünüyorlar.

Fizyoterapi:

Fizyoterapist ya da ergoterapist ile çalışan bir hasta, özellikle kronik ağrıya yol açabilecek hareketlerden kaçınmayı öğreniyor.

Sinir Uyarısı:

Düşük volttaki elektrik akımı kronik ağrıya neden olan sinir uyarılarını bloke etmeye yardımcı olur. Bu akımlar Tens ya da yerleştirilebilir cihazlar yardımıyla deri yolu ile beyin sapına iletilir. Bu şekilde beynin ağrıyı algılaması önlenmiş olur.

Psikolojik Terapiler:

Psikoterapinin bir formu olarak bilinen kognitif davranışsal terapi kronik ağrısı olan birçok insanda yararlıdır. Bu terapi kişiye ağrıyla baş etme yollarını bulmada ve günlük hayatı etkileyen ağrının boyutlarını anlamada yardımcı olur.

Kişisel ilişkiler ve önceki deneyimler üzerine odaklanan psikoterapinin bazı geleneksel formlarının yanı sıra, kognitif davranışsal terapi insanların ağrıları hakkında gerçekçi düşünmelerini ve fiziksel limitasyonlarını aşma konusunda yeni yollar bulmalarını amaçlar.

Kognitif Davranışsal Terapi, insanların ağrıları geçene kadar yataklarında yatmaları ya da işe gitmeleri gerekiyorsa bu durumun vücutlarında geri dönüşsüz zararlara yol açacağı gibi yanlış inanışların üstesinden gelmeleri konusunda yardımcı olur.

Kronik Ağrı İçin Doğru Tedaviyi Bulmak:

Peki, bütün kronik ağrı tedavileri içinde, hangi tedavi ya da tedavi kombinasyonları sizin kronik ağrınız için en doğru ve en yararlı olanı?

Hangi tedavi yaklaşımının hasta için en doğru olduğu konusunda çalışmalarda yeterli kanıt yoktur. Ancak doğru tedaviyi bulmak klinik muayene ve hastayla, ağrının doğası ve daha önce deneden tedavilerin etkilerini detaylı değerlendirmekten geçiyor.
2014-09-10 00:40:00 801 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup