Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İç Mimari ve Dekorasyonda Yapılması Gerekenler...

İç Mimar Meral Akçay

Zaman zaman yaşam alanlarımızı dekorasyon değişikliği yaparak; tazeleme, yenileme ihtiyacı duyarız. Bu değişimi dekorasyonla sağlamak için öncelikle, mekânın ruhu, dokusu, tarzı, karakteri ve stili ile ilgili yanlışlardan uzak durmak ve mekân kimliğini doğru oluşturmak gerekiyor.

Dekorasyonda öncelikli olarak tarz ve stil belirlemek gerekir. Bunun için ise yaşam alanlarımızın mimari yapısının önemi kadar, belirlenen tarz ve stilin bu mekânlarda uygulanabilirliğini belirlemek gerekir. Renk tercihlerini mekân metrekaresine göre seçerek daha sonra belirlenen tarza uygun mobilya tercihi yapılmalıdır. Genel konsepti mobilyalar oluşturduğu için dekorasyonda ilk karar verilmesi gereken konu mobilyalar olmalıdır, daha sonra diğer tamamlayıcı ürünler seçilmelidir. Mobilya ve donatılarımızın formuna, tarzına, kumaşına ve zemin kaplamamızın renkleri ile doğru orantılı boya ve duvar kâğıdı seçimi daha sonra perde ve halı tercihleri, en son aksesuar seçimleri yapılmalıdır.

Yapılan en büyük yanlışlardan biri mekânın bütününde her alanı ayrı, farklı bir stille dekore etmektir. Zaman zaman farklı tarzları karıştırarak oluşturulan dekorasyonlarda yani eklektik tarzlarda başarılı sonuçlar elde edilse de, çoğu zaman bilinçsizse yapılan uygulamalar ciddi karmaşa ve kullanım yoksunluğu yaratır. Bu yüzden bir uzman danışmanlığı almak en önemli seçimlerden biri olacaktır.

Mobilya seçimi yapmak için ise öncelikle mekânlarımızın tarzını ve oluşturmak istediğimiz stili iyi belirlemek gerekiyor. Dekorasyonda mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken çok fazla detay vardır. Bunlara değinmek gerekirse; mobilyayı sevmek ya da gördüğümüzde beğenmek önemlidir fakat işlevselliği ve kullanılan ana malzeme çok önemlidir. Çünkü mobilyalar dekoratif ürünler değillerdir. Uzun süre aktif olarak kullanılan donatılardır. Dolayısıyla malzeme tercihi önemlidir.

İç mimari ve Dekorasyonda en önemli konulardan biri, odak noktalarıdır. Eğer yaptığımız dekorasyon veya mimari değişimlerde odak noktalarını doğru belirler ve uygularsak çıkan sonuç çok güzel olacaktır.

Odak noktası; gözün üzerinde duraksadığı, mekânı değerlendirme fırsatı veren alanlardan oluşur. Dekorasyonda önemli bir ayrıntıdır. Görsel açıdan çekici gelen bölgelerdir. Fazlasıyla abartılı olmadığı ve ölçüsü doğru ayarlandığı müddetçe mekâna değer ve zenginlik katar. Vurgular genelde, renk, boyut Ya da dokuyla sağlanır ve sıradan olmayan bir yorumla vurgunun noktaları yani odak noktaları belirlenir... Dikkat edilmesi gereken, her mekânın tek bir odak noktası olmasıdır.

.Birden fazla dikkat noktası, tamamen etkiyi yok edeceği gibi ciddi bir karışıklığa sebebiyet verir. Doğru olan dengeli uygulamalardır. Örneğin ,açık ve pastel tonların hakim olduğu bir mekanda ,tek bir duvara daha sıcak bir renkte boya yapılabilir, dikkat çekici bir tablo konumlandırılarak , özel aydınlatma ile desteklenebilir.. Bu doğru ve hoş bir odak noktası oluşturmak için yeterlidir...

Mutluluk ve esenlikle...

Sevgilerimle İç Mimar Meral Akçay
meralakcay1@gmail.com
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup