Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İç Mimari ve Dekorasyonda Renk Seçimleri

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar,

Bu hafta sizler tarafından bana sıkça sorulan bir sorunun cevabına değinmek istiyorum. İç mimari ve dekorasyonda renk seçimini nasıl yapmalıyız... Renkleri nasıl kombinlemeliyiz... Hangi tarzlarda hangi renkleri kullanmalıyız... Tüm bu soruları cevaplamak istiyorum.

İç mimari ve dekorasyonda bir mekânı düzenlerken en büyük sorunlardan birisi de renk kombinasyonlarıdır. Mekânın ruhunu, dokusunu, tarz ve stilini ortaya koymak için belirlenen ana renkler dışında, bu renklerle diğer renklerin uyumu ve dengesi çok önemlidir. Doğru tercihler için bütünü ele almak gerekir. Çünkü lokal olarak düşünülen renk tercihleri istenilen sonucu sağlamayacağı gibi ana renklerin zarafetini de yok edecektir. Bu yüzden ana konsepti belirleyen renk seçimine dikkat ederek, yan renkler ile kombinlemek önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Mekânlarda renk seçimlerine başlamadan önce hangi mekânda uygulama yapılacaksa ona uygun renklere odaklanmak gerekiyor. Yatak odası, mutfak, salon, hol ve girişler, banyo, giyinme odaları, sosyal alanlar tüm bu mekânların her biri için detaylandırılması gereken renk geçişleri olması gerekir. Tüm bu işlevlerinin yanında, m2leri, aldığı ışık miktarları, mekânın stil ve tarzı, kullanılan eşya boyutları ve diğer ögeler yine renk skalasını ve seçimleri belirleyen en değerli etkenler olarak kabul edilmesi gerekir. Ardından mekânda sabit kalacak ve değiştirilmeyecek alan ya da ögeleri göz önünde bulundurarak renk şemasını oluşturmaya başlamak doğru bir adım olacaktır.

Mekânlarda zemin rengi çıkış noktası olarak ele alınabilir. Buna uygun mobilya tercihleri yapmak,

Duvar ve tavan renklerini belirlemek, halı perde tercihleri, aydınlatma ve son olarak aksesuar seçimleri ile mekânı düzenlerken renk geçişlerimizi de bu sıralamaya göre belirleyebiliriz. Önemli olan bir ana renk belirleyerek açık ve koyu tonlarını mekâna dağıtırken odak noktaları için bu renklerin sakinliğini biraz rahatsız eden canlı ya da farklı tonda bir renkle istenilen etkiyi sağlamaya çalışmaktır. Bu canlı ve farklı ton diye bahsettiğimiz odak noktalarını, yastıklarda, aksesuar seçimlerinde, tablolarda, ayna ya da çerçevelerde kullanarak genel konsept ve ana renk algısının daha net algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin Modern stil ve tarzda bir mekânı düzenlerken beyaz renk ana renk olarak kabul edilirse, ışığı fazlasıyla yansıtan ferah bir renk olduğu için gri, kahverengi, krem, bej, vizon, ya da beyazın tonları ile kombinlerken odak noktası olarak belirleyeceğimiz yeşil, mavi, hardal renk mekânda doğru bir renk geçişini sizlere sunacaktır. Önemli olan şey ana renk ve onun beraberinde kullanılması gereken renk skalasıdır. Bunun için profesyonel

bir yardım alamıyorsanız bir boya renk kartelası temin ederek, ana renginizi seçip tamamlayıcı renk olarak bu rengin acık ve koyu tonlarıyla mekanınızı düzenlerken, canlı bir renk kontrası ile de son noktayı koymuş olursunuz.

Hepinize renkli, mutlu, aşk dolu bir hafta diliyorum...

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup