Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İç Mimari ve Dekorasyonda Pop Art Etkiler

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar

Öncelikle büyük bir üzüntü duyarak, ülke olarak hepimizi derinden yaralayan, üzen soma faciasında hayatını kaybeden tüm işçilerimize Allahtan rahmet, acılı ailelerine ve Türkiye’ye sabırlar diliyorum... Umuyorum bir daha böyle acılar yaşamayız.

Bu hafta sizlere iç mimari ve dekorasyonda pop art etkilerden ve uygulanabilirliğinden bahsetmek istiyorum. Sanatın çok önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Modern sanat akımlarının gelişmesiyle ortaya çıkan pop art kültürü diğer alanlarda olduğu gibi iç mimari ve dekorasyonda da hayatımıza hızla dâhil olan bir stildir. Pop art dekorasyonda amaç tüm zamanların popüler simgelerini tasarıma dönüştürmektir. Mesela bir şehri,  bir kahramanı… Popüler olanı tasarıma ve sanata dönüştürmek için neler yapabiliriz gelin bunlara bir göz atalım.

Özellikle Retro sitilde fazlasıyla kullanılan pop art tasarımları, döşemelik kumaşlar, tablolar, yastıklar, kanepeler, mobilyalar, duvar kâğıtları, halıları yani dekorasyon ürünlerinin birçoğunda görebilirsiniz. Önemli olan bu desen ve tasarımları yoğun ve yorucu hale getirmeden kombinlemektir.  Kendi içinde iddiası fazla olan bu tasarımları, birçok tasarım ya da tercihle bir araya getirmekten ziyade, birkaç özel ürünle uygulamak her zaman daha şık ve vermesi gereken etkiyi yaşama alanlarınıza sunacaktır.

Konsept ve tarzı belirlenmiş bir yaşam alanına pop art etkileri dâhil etmek için nerden başlamalıyız derseniz, birçok konuda etki yaratabilirsiniz. Örneğin bir duvar kâğıdı seçimiyle başlayabilirsiniz. Mesela 50'li yılların önemli isimlerinin olduğu baskıları duvar kâğıdı olarak temin edip uygulayabilirsiniz. Buna renkli ve biraz çarpıcı bir etkiyle destek vermek için düz modern formlarda bir koltuk ve yine pop art desenlerden oluşan bir kumaş tercihiyle yastıklar konumlandırabilirsiniz. Burada kullanacağınız heykel formlu renkli bir lambader ya da baskı kumaş bir abajurla özelikle olması gereken etkiyi yakalamış olursunuz. Pop art stili uygulamak için renk ve ahenk çok önemlidir, ama bu rengârenk bir ortam olması anlamına ya da renk cümbüşüne dönmesi anlamına gelmiyor. Dinamik ve çekici hale getirmek için fazla olandan kaçınmak gerekiyor. Yani bir mekânda örneğin bir odada bu etkiyi duvar kâğıdı, koltuk yastığı ve bir lambader ya da abajurla yaratmak hem dengeli hem de tam olarak stili yansıtan tercihler olacaktır, daha fazlası hem yorucu hem de karışıklık hissiyle sizi rahatsız edecektir.

Modern yapılarda ve yaşam alanlarında pop art etkileri uygulamak kolay olsa da diğer stiller arasına bu etkileri yansıtmak da mümkündür. Mesela klasik bir stilde pop art bir berjer ya da Josephine konumlandırılacağı gibi diğer tarzlara da tüm dekoratif ürün ve tercihlerle pop art etkiler eklemek ve konumlandırmakta mümkündür. Önemli olan genel konseptin renk ve dokularına uygun tercihler yapmaktır.

Hepinize mutlu, huzurlu, renkli, sanat dolu, aşk dolu bir hafta diliyorum...

Sevgilerimle…

İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup