Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

İç Mimari ve Dekorasyonda Gri Renk Uygulamaları

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili okuyucularım ;

Sizlere bu hafta iç mimari ve dekorasyonda gri renk uygulamalarından bahsetmek istiyorum. Gri renk ağırbaşlı, ciddi ve rahatlatıcı bir renktir. Nötr renkler arasındadır. Yaşam alanlarında her bölgede kullanılabilir. Fakat kullanıldığında dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Siyah ve beyazın karışımından oluşan gri renk bir çok tona sahiptir. Her tonu farklı etkilere sahiptir. Açık tonları mekanlarda rahatlatıcı ve dingin bir etki yaratırken koyu tonları, daha ciddi, etkili ve dramatik etkiler yansıtır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gri renginin koyu tonlarını çok yoğun kullanmamak gerekir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise gri ile kullanılıcak renk kontraslarıdır.

Gri renk ruhsuz ve her nekadar soğuk bir renk gibi görünsede aslında mekanlarda çok asil ve zarif etkiler yaratır. Önemli olan grinin renk geçişlerini ve beraber kullanılan renk kontraslarını doğru ayarlayabilmektir. Mekanın aldığı ışık miktarına göre grinin hangi tonlarını kullanılması gerektiğine karar vermek en doğrusudur.

Gri rengi mekanlarınızda kullanmak için bir çok altarnetif vardır. Duvar kâğıtları, zemin, mobilya tekstilleri bunların başında gelir. Her ayrıntıda kullanabileceğiniz  gri rengi  ana renk olarak kullanmak, renk kombinasyonları ve metal parlak aksesuarlarla tamamlamak en etkilisidir. Mesela gri renk masif mobilya ve zemin kullandığınızda  bunu parlak avize, ayna, metal ve cam aksesuarlarla tamamlamanız çok etkiliyici alanlar yaratmanıza yardım eder.

Bir diğer önemli ayrıntı grinin renk kontraslarıdır. Gri renkle kullanacağınız bir çok renk vardır. En iyi ve sade renk kontrası krem, beyaz, fildişi ve siyahtır. Daha etkili alanlar yaratmak için ise yeşil, mavi, turkuaz, hardal, sarı, fuşya, kırmızı gibi bir çok renk kullanılabilir. Romantik etkiler için grinin en iyi tamamlayıcı rengi pembedir. Burda pembe renginin açık pastel tonlarda  olması ve beyazla kombine edilmesi yeterlidir.

Hepinize mutlu bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay

https://twitter.com/Meral_Akcay
http://instagram.com/meralakcay
www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meralakcay1@gmail.com
meral@borneomimarlik.com
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup