Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Hipnozla saç dökülmesi durdurulabilir mi?

Hipnozla saç dökülmesi durdurulabilir mi?

Saçlarınızın dökülmesini durdurmak, tamamen döküldüyse yeniden çıkması için bir servet harcamadan önce bu haberi okumalısınız.
Saç dökülmesiyle ilgili yapılan klinik çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Hipnoz, Belçika’da yapılan araştırmada, saç dökülmesini durduran ve yeniden saç çıkmasını sağlayan bir yöntem olarak kayıtlara geçti.

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, saçları dökülen insanlar için umut ışığı olabilecek bilimsel araştırma hakkında şu bilgileri verdi:

21 HASTAYI 5 YIL TAKİP ETTİLER

“Araştırmaya, en az 3 aylık bir dönem boyunca kafa derisinde yaygın (en az %30) saç kaybı bulunan kişiler dahil edildi. Bu çalışmada toplam 28 hasta (10 erkek, 18 kadın) yer aldı. Hastaların yaş aralığı 15 - 66 arasında değişmekte olup ortalama yaş 33,4. Hastaların 7’si düşük motivasyon nedeniyle çalışmadan ayrılırken, 21 kişi tedaviyi tamamladı. 21 gönüllü hasta 5 yıllık bir dönem boyunca izlendi. Hipnoz tek tedavi ya da tamamlayıcı tedavi olarak kullanıldı.

Sosyal fobi ya da agorafobik (saçları döküldüğü için utanç hissettiklerinden dışarıya çıkmaktan kaçınmak) reaksiyon belirtileri gösteren hastalara özgüvenlerinin artması için ilave telkinlerde bulunuldu.

Böyle yapmakla toplum içinde yaşanan utanç, mahcubiyet, düşük özgüven ve endişe gibi olumsuz duygular azaltılmaya çalışıldı. Hipnotik seanslar 3 haftada bir gerçekleştirildi. Tüm hastalardan haftada iki kez kendi kendine hipnoz uygulaması yapmaları istendi.

DERİDE %75 - %100 ORANINDA SAÇ BÜYÜMESİ GÖRÜLDÜ

Tedaviden sonra tüm hastalarda anksiyete ve depresyon değerlerinde önemli ölçüde azalma tespit edildi. 3-8 hipnoterapi seansı sonunda 12 hastada deride %75 - %100 oranında saç büyümesi görüldü.

Tedavi 9 hastada başarısız oldu. Hipnotik tedavinin yan etkileri belirlenemediği gibi, hastalar tarafından da bildirilen bir durum olmadı. Tüm kayda değer tepki veren vakalarda nüksetme minimum seviyede gerçekleşti.”

Sınırlı sayıda hastayla yapılan ön çalışmada elde edilen sonuçların umut vadettiğini belirten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, daha geniş ölçekte çalışmalar yapılması ve Türkiye’de de bu tür bilimsel çalışmaların desteklenmesini istiyor.

Psikolog Başkak, saç dökülme problemi olanların alternatif yöntemlere başvurmadan önce bir dermatoloğa muayene olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Leyditurk.com
2016-04-13 09:39:00 1331 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup