Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Herkes Kısır Olabilir

Op. Dr. Tolga Ecemiş

Evlisiniz ve çocuk istiyorsunuz fakat tüm denemelerinize rağmen istediğiniz sonuca ulaşamadınız. Peki, sizin ya da eşinizin “kısır” olabileceğini hiç düşündünüz mü? Her kadın ve erkek bir gün anne ve baba olmak, kucaklarına aldıkları minik yavrularıyla bir ömrü huzur dolu geçirmek ister. Fakat bazı nedenler yüzünden kadın bir türlü hamile kalamaz. Kadının hamile kalamamasının nedeni ya kadının ya erkeğin ya da nadir olarak görülse de her ikisinin kısır olması.

Tıpta infertilite, halk diliyle kısırlık kadınlarda ve erkeklerde herhangi bir korunma olmadan düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamamasıdır. Her hamile kalamayan kadında kısırlık var diyemeyiz. Kişiye kısır diyebilmemiz için öncelikle bir yıl boyunca tüm denemelere rağmen hamile kalınamadığı görülmeli ardından da uzman tarafından tüm tetkiklerin yapılmış olması gerekir.

Toplumumuzda erkeğin kısır olduğu düşünülemez bile. Bazı ailelerde bir kadının çocuğu olmuyorsa sorun kesinlikle kadındadır gibi yanlış düşünceler hakim. Hatta bazı ailelerde kadının kısır olması kadınlık gururunu zedeleyecek şekilde bile görülebilir. Oysa kadının kısır olma ihtimali ne kadar yüksekse erkekte aynı oranda bir kısır adayı olduğunu unutmamak lazım.

Bir yıl boyunca çalışmalarınıza rağmen anne ya da baba adayı olamadıysanız yapacağınız ilk iş bir uzmana başvurmak olmalı. Yapılacak tahlillerde öncelikle sorunun kadında mı yoksa erkekte mi olduğu belirlenir ve bunun neden ya da nedenler araştırılır. Daha sonra tedaviye başlanır.

Yaklaşık 40 yaşını aşan kadınlarda ve erkeklerde görüldüğünü sandığımız kısırlık genetik nedenler ya da çocukken yaşanan sorunlar yüzünden ergenlik çağından bile görülebiliyor. Aslında kısırlığı bir yaşlılık hastalığı gören algımızı değiştirmemiz gerek.

Hepimizin bildiği gibi kadın ve erkeğin anatomik yapıları birbirinden farklı. Doğal olarak kısırlık nedenleri de birbirinden farklı. Yumurtlamada gelen bozukluklar kadınlarda en sık görülen kısırlık nedeni. Ayrıca kadının yumurtlamasının gerçekleştiği tüplerin kısmen ya da tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın birleşmesini ve döllenmeyi engelliyor. Endometrium adını verdiğimiz rahim içini döşeyen dokunun rahmin dışında gelişmesidir. Rahmin yapısı da kadının anne olması yolunda ki en büyük engel.

Kadının kısır olabileceği gibi sorun tamamen erkekte olduğu için çocuk sahibi olunamayabilir. Spermin şekli, sayısı ve hareket kabiliyetinin zayıflığı erkekleri baba olmaktan alıkoyabiliyor. Spermin testislerden çıkmasını engelleyen kısmi ya da tam tıkanıklar da kısırlık nedenlerinden. Kabul etmesek de yapılan araştırmalar çevresel faktörlerin kısırlık nedenleri arasında yer aldığını ortaya koyuyor. Sigara, alkol, düzensiz ve dengesiz beslenme baba olmayı engelleyebiliyor.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup