Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Hekimler 'tükenmişlik sendromu'nda

Hekimler 'tükenmişlik sendromu'nda

Bu sendrom özellikle asil servis hekimlerini vuruyor.
Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, Acil Servis hekimlerinin stres ve yoğun hasta yükü altında çalıştığını, bu durumun da psikolojilerinde bozulmalara yol açtığını söyledi.

Prof. Dr. Cander, yaptığı açıklamada, Acil Servis hekimlerinin özlük haklarında iyileştirilme yapılmasına ve üzerlerindeki yükün hafifletilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

"Bütün dünyada acil hizmetler kendine özgü zor koşullar içermekle birlikte ülkemizde bu durum çok daha vahimdir. İnanılmaz sayıda acil hasta başvurusu vardır." tespitinde bulunan Cander, "Hekimler yoğun iş yükü altında strese girmekte. Acil servislerin yükü hafifletilmeli, hekim sayısı artırılmalı. Özlük hakları riskle orantılı olarak iyileştirilmeli. Tükenmişlik sendromu özellikle acil çalışanları başta olmak üzere sağlık çalışanlarında daha fazla görülmektedir. Bu sendromdan acil hekimlerinin psikolojisini olumsuz etkilemekte. Hekimde umutsuzluk, tükenmişlik duygusu intiharlara sürüklemekte." dedi.

Prof. Dr. Cander, hasta şikâyetleri nedeniyle hekimlerin sık sık bir sanık gibi ifade vermelerinin de psikolojilerini etkilediğine dikkat çekerek, "Acil ve yoğum bakım hekimleri ağır iş yükü altında görev yapıyor. Müdahale edilen hasta ölünce, yakınlarının şikâyetleri sonucu hekim bir sanık, bir suçlu gibi sık sık hastane idaresine savunma vermekte. Hekimin her olay için olmasa bile savunma verme olayının önü kapatılmalı." diye konuştu.

"HEKİM İNTİHARLARININ ÖNÜ ALINMALI"

Merkezi Erzurum'da bulunan Hasta Hakları Derneği Genel Başkanı Abdulnasır Polat ise son yıllarda Erzurum'da yaşanan hekim intiharlarının mercek altına alınmasını istedi.

Genelde acil hekimlerinin intihar etmesinin endişe verici boyutlara ulaştığına dikkat çeken Polat, "Acil Servis hekimlerinin intiharlarında artış olması kaygı vermeye başladı. Stres, iş yoğunluğunun fazlalığı, hekim azlığı ve diğer nedenlerin etkisiyle bu tür olumsuz vakalarından yaşanmasını üzüntü ve kaygıyla takip ediyoruz. Hekim intiharlarının önüne geçilmesi için Sağlık Bakanlığı'nın gerekli çalışma başlatmasını istiyoruz." dedi.

Cihan
2013-01-04 12:42:00 1613 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup