Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Hayvanınızı neden çocuğunuz gibi görüyorsunuz?

Hayvanınızı neden çocuğunuz gibi görüyorsunuz?

Yapılan araştırmaya göre, kadınlar köpeklerini gerçekten çocukları gibi görüyor.
Herhangi bir evcil hayvan sahibine hayvanı hakkında nasıl hissettiğini sorarsanız, ona olan sevgisini uzun uzun anlatmaya başlamadan önce ‘hayvan’ kelimesini düzeltecektir çünkü bahsettiğiniz tam olarak ailenin bir üyesidir. Bu ne cüret? Onu bebeği gibi sevdiğini görmüyor musunuz? O, çoğu insandan daha insan! Sizin de bir hayvanınız yoksa, bu tutum absürt gelebilir. Önemli değil, çünkü bilim onları destekliyor.

Yeni bir araştırmaya göre, kadınlar köpeklerini gerçekten çocukları gibi görüyor, belki sadece biraz daha kıllılar o kadar. Araştırmacılar, 2 ile 10 yaş arasında en az bir çocuğu ve mutlaka bir köpeği olan kadınlara yoğunlaştı. Denekler, anketlere ve hem çocuklarının hem köpeklerinin resimlerine maruz kaldıktan sonra sonuçlar oldukça netti: Söz konusu bebekler ve köpekler olduğunda, kadınlar için arada hiçbir fark yok. Hatta bazı kadınlarda, köpeğinin resmini gördüğünde beyin reaksiyonları çocuklarının resmine göre daha güçlüydü. 

Çalışmanın baş araştırmacısı, Massachusetts Hastanesi’nden Lori Palley, şöyle açıklıyor: \"Evcil hayvanlar, birçok insanın gönlünde ve hayatında özel bir yere sahiptir ve klinik ve laboratuar çalışmaları kanıtlıyor ki hayvanlar ile etkileşim insanların fiziksel, sosyal ve duygusal refahı için oldukça faydalı.\"

Hatta evcil hayvanların insanlar üzerindeki olumlu etkileri o kadar kabul gördü ki bazı iş yerleri, sahiplerinin köpeklerini iş yerine getirmesine bile müsaade ediyor.\" Köpekler bize dikkat etmeleri için evcilleştirildi” diye açıklıyor Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı ve Terapist, Deb Havill, \"Onların etrafımızda olması bizim için doğal, bu yüzden etrafımızda olmamaları da doğal değil. Onlarsız, eksik olurduk.\" Görüyor musunuz? Onlara ihtiyacımız var. Onlarsız yaşayamayız.

Sonuç olarak, evcil hayvanlar, pardon tüylü bebekler, insanlarda çok güçlü duygular uyandırırlar. Onlar için beslenen sevgi yoğunluğu, fonksiyonel manyetik rezonans taramada açıkça görülebiliyor. ‘Duygu, ödül, bağlılık, görsel işleme ve sosyal etkileşim’ ile ilişkili beyin parçaları aktif hale geliyor. 

Yani bir dahaki sefere bir kadını ‘o topu tutarak anneni çok gururlandırdın’ diye köpeği ile konuşurken gördüğünüzde, gözlerinizi devirmeyin. O tüylü küçük canavar onun bebeği, hem kalben hem de zihnen.

HT Hayat
2015-10-18 14:52:00 1133 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup