Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Haydi Çocuklar Yemek Zamanı

Nimet Şebnem Yılmazer

Tüm ebeveynlerin en büyük sıkıntısıdır yemek saatleri. Kimi çocuk iştahsızdır, kimisi aşırı yemek yer. Kimisi yemek yemeyi istemez ya da yemek seçer. Her ne olursa olsun yemek zamanları kâbusa dönüşür anne-baba için.

Her şeyden önce sabırlı davranmalı ve çocuklarımızın üstüne çok gitmemeliyiz. Çünkü bu davranışların temelinde büyük çoğunlukla psikolojik faktörler yatmaktadır. Anne-babanın yemek yeme konusunda onlara örnek olması ilk ele almamız gereken nokta olacaktır. Eğer bizler yemek seçiyorsak, bizi gözlemleyen çocuklarımızda yemek seçecektir. Unutmayalım ki yemek yeme fobisi doğuştan gelişmez, sonradan öğrenilir.

Anaokulunda yaşadığım en büyük tecrübelerden birisi çocukların damak tadını geliştirirken onlara sunacağımız yemeklerin kalitesi. Bunlardan ilki besin maddelerinin çeşitliliği. Eğer çocuklarımıza hazırlayacağımız kahvaltı, akşam yemeği vb. her gün aynı menülerden oluşuyorsa bu çocukta bıkkınlığa yol açabilmektedir. Ya da çok seviyor diye sürekli patates, pilav,makarna, köfte gibi yiyecek alternatifleri sunarsak besleyici değeri yüksek diğer besin öğelerini yemesini engelleyecektir.

İkincisi yemeklerin içeriği. Örneğin çok yağlı olması, kokusunun çocuğun iştahını kapatması, rengi ve görüntüsü gibi. Meslek yaşamıma başladığım ilk yıl velilerimden biri çocuğunun asla ağzına peynir sürmediğini ve bundan çok şikâyetçi olduğunu söylemişti. Kahvaltı menüsü olarak peynir istediğim bir gün çocuk beslenme çantasından peyniri çıkardı ve masaya koydu. Peynir o kadar kötü kokuyordu ki ben bile yanına yaklaşamadım. Düşünün 6 yaşında bir çocuk nasıl tepki vermesin.

Son olarak bahsetmeden geçemeyeceğim bir şey var, o da yemeklerin sunumu. Özellikle yumurta, zeytin, kereviz, kabak, havuç gibi, çocukların yerken sıkıntı yaşadığı yemekleri, sevdiği diğer yiyeceklerden oluşan kombinasyonlarla çocuğun önüne sunarsak (örneğin; havuçla kabağın karışımından yapılmış bir yemeği tabağın ortasına surat gibi koyup, makarnalardan saçlarını yapabilirsiniz. Yumurtayı haşlanmış olarak yemeye zorlamayıp, krep ya da omlete dönüştürebilirsiniz.) çocuk bunları çok rahatlıkla yiyecektir.

Değerli okurlarım yemek yeme konusunda çocuklarımıza yapabileceğimiz en güzel yardım iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırmak olacaktır.

Sevgilerimle
Okul öncesi Eğitim Uzmanı Şebnem Yılmazer
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup