Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Hatalı yüzme bel ağrısı nedeni

Hatalı yüzme bel ağrısı nedeni

Hatalı yüzmek, şiddetli bel ağrılarına yol açabiliyor.
Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Dalkılınç, yüzmenin özellikle bel ve sırt ağrısı olan kişiler için önerilen bir spor olduğunu belirtti.

Hekimlerin ve fizyoterapistlerin \"Yüzme, bel ve sırt ağrısına iyi gelir\" ifadesini kullandığını belirten Dalkılıç, \"Ancak, bu derinlemesine irdelenen bir konu değil. Yüzme, suda yapılan bir spor dalı olduğundan, yer çekiminin etkilerinin en aza indiği, yatar pozisyonda ve tüm vücudun hareketini gerektirir\" dedi.

Dalkılınç, bu özellikleriyle omurgaya binen yükün azaldığını, omurga çevresindeki kasların çalıştığını ve tüm vücudun aktifleşmesi bakımından yararlı olduğunu vurgulayarak, \"Yüzme sporundan fayda sağlayabilmek doğru teknikle yüzülmesi, omurganın ve omuzların yeterince esnek olması gerekir\" diye konuştu.

\"Omurga ve omuz esnekliği test ettirilmeli\"

\"Yüzmenin, doğru teknikle yapılmadığında ya da omurga ve omuzlar yeteri kadar esnek olmadığında, bel ve sırt ağrılarının azalmadığına, aksine arttığına\" işaret eden Dalkılınç, şunları kaydetti:

\"Örneğin, omurgası yeterince esnek olmayan bir kişi kulaç atabilmek ve nefes alabilmek için bel bölgesinden dönüyor ya da kafasını Sudan çıkartmak için geriye doğru kaldırıyorsa bu hareketler bel bölgesine ciddi şekilde yük bindirmektedir. Bu nedenle, yüzmeye başlamadan önce fizyoterapiste danışıp omurganın ve omuz bölgesinin esnekliği test ettirilebilir. Eksikliklerin bulunması halinde özel egzersizler ve manuel tedavi teknikleriyle bu sorun ortadan kaldırılabilir.\"

\"Dönme hareketi tüm vücutla yapılmalı\"

Bu aşamadan sonra yüzme sporuna başlanılmasıyla fayda elde edilebileceğine dikkati çeken Dalkılıçı, doğru yüzme için basit ipuçları verdi:

\"Baş, alının suyun içinde olacak şekilde tutulmasına özen gösterilmeli. Her kulaçta olabildiğince ileri uzanılmalı, kulaç atarken ve nefes alırken vücutta yapılan dönme hareketi tüm vücutla yapılmalı. Ağrı ve zorlanma var ise mutlaka yüzme tekniği bir profosyonel tarafından değerlendirilmeli, omurga ve omuz eklemlerinin esnekliği sağlanmalı.\"
2013-10-17 03:43:00 635 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup