Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Hastalığınızı internetten araştırmayın!

Hastalığınızı internetten araştırmayın!

Hastalığınıza teşhisi internette yer alan yanlış bilgilerle koymayın.
İnternette bilgi kirliliği hakkında Bilinçli Sağlıklı Yaşam Dergi\'ne konuşan İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren ile Adli Bilişim Uzmanı Çığır İlbaş, önemli açıklamalarda bulundu.

İnternet doktoru sağlığı tehdit ediyor

Hastalığına tanıyı doktor yerine internette dolaşan yanlış bilgiler aracılığı ile koyan kişiler, istemeden sağlıklarını tehlikeye atıyor. \"İnternet doktorluğu” denilen yöntemle pek çok kişi, doktora gitmeden hastalığının teşhisini kendisi koyarak, tedavi sürecine başlıyor.

Uzmanlar, internette yapılan her 20 aramadan birinin sağlık odaklı olduğunu belirtiyor. Sağlık araştırmaları yapan Social Touch\'un 2013 yılında yaptığı araştırmaya göre, sağlıkla ilgili enformasyon ihtiyacı için internet kullananların oranı yüzde 78. Şifayı internetteki sağlık sitelerinde ya da forumlarda arayan insanlar, en ufak rahatsızlıklardan kendisine \'kanser\' teşhisi dahi koyabiliyor.

Bilinçli internet kullanıcısı olmak önemli

Bilinçli Sağlıklı Yaşam Dergisi\'ne konuşan İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, internette sağlık konusunda oluşturulan bilinçsiz içeriğin vatandaşları yanlış yönlendirdiğini belirterek, \"Bilgi kirliliğine karşı bilinçli tüketiciler, bilinçli internet kullanıcıları olmalıyız”uyarısında bulundu. Özeren, şunları söyledi:

\"Toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. İnternette yer alan içeriklerin büyük bir kısmı kullanıcılar tarafından oluşturulmuş verilerdir. İnternet pek çok konuda bilgiye erişimin en hızlı yolu olsa da bilinçli bir internet kullanıcısı, orada yer alan içeriğe koşulsuz inanmadan önce içeriğin sorgulaması gerektiğini bilir. Sağlık konusunda yer alan içeriklerin de her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Ancak alanında uzman olmayan kişilerin paylaştığı bilgiler, kullanıcıların hayatını riske atabiliyor.”

En yanlış bilgiler forum sitelerinde

İnternet güvenliği konusunda çalışmalar yapan Adli Bilişim Uzmanı Çığır İlbaş ise şu bilgileri verdi:

\"İnternet ortamındaki bilgi kirliliğinin en riskli boyutunun sağlık alanında olduğu tüm dünya ülkeleri tarafından kabul ediliyor. Ülkemizde internet yaygınlaşmadan önce özellikle gazeteler tarafından kupon karşılığı dağıtılan sağlık ansiklopedileri konusunda da aynı kaygılar hekimler tarafından dile getirilmişti. İnternette bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi çok zor. Arama motorları, kullanıcıları daha temiz içeriklerle buluşturmak için çeşitli algoritmalar geliştiriyor. Ancak her zaman doğruluğu kesin olan bilgilere ulaşmak ne yazık ki olanaksız. Sağlık alanında en yanlış bilgilerin forum sitelerinde olduğu biliniyor. İçeriği denetlenmeyen üye yorumlarında ilaç tavsiyeleri ya da alternatif tedavi önerileri bol miktarda bulunuyor.”

Gerçekte olan ve internet üzerinden araştırılınca konulan tanılar

- Gaz sancısı - Kalp krizi

- Strese bağlı el uyuşması - Felç

- Yorgunluğa bağlı bel ağrısı - Omurilik kanseri

- Baş ağrısı - Beyin tümörü

- Basit ayak ağrısı - Bel fıtığı

- Kilo kaybı - Kanser
2015-09-28 13:59:00 621 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup