Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Hassas Dişler

Diş Hekimi Aslı Ercanlı

Hayatımızı devam ettirmek için yaptığımız temel ihtiyaçların başında su içmek ve yemek yemek geliyor. En basit işlerimizi yaparken sorunlarla uğraşmak ya da canımızın sıkılmasını istemeyiz. Fakat bu ihtiyacımızı karşılarken zaman zaman dişlerimizin engeli ile karşılaşıyoruz. Yediğimiz sıcak yemekler ya da içtiğimiz soğuk içecekler dişlerimizde şok etkisi yaratabiliyor.

Dişlerdeki hassasiyet öncelikli olacak sıcak, soğuk, şekerli ya da ekşi yiyecek- içecek tükettiğimizde aniden bir tepki oluşur. Buna ağrı demek daha doğru, bu ağrı ani ve derindir. Dişimizdeki hassasiyetin birden fazla nedeni var. Önemli olan bu hassasiyete neden olan durumun saptanması. Dişte çürük mü, daha önce yapılan dolgularda sorun mu yoksa diş taşlarının birikimi mi hassasiyete neden oluyorsa bu sorunu çözmek gerek.

Dişlerdeki hassasiyete baktığımızda listenin en başında çürükler ve eski dolgular var. Listenin üstüne olan diğer bir durum ise dişetlerinin çekilmesi nedeniyle kök yüzeylerinin açığa çıkması yer alıyor. Diğer nedenler ise sert ve travmatik diş fırçalama, dişeti hastalıkları, kırık dişler, diş gıcırdatma ve dişlerdeki plak birikimi diş hassasiyetlerine neden olabiliyor.

“Peki, ben evde ne yapabilirim” diyorsanız…

Dişlerinizi temizlemeniz, ağız hijyeninizi eksiksiz yapmanız son derece önemli. Dişlerin de hassas olduğunu unutmayalım ve dişlerimizi yumuşak kıllı fırça ile fırçalamamız gerekiyor. Özel diş macunları kullanmak da dişlerimizin temizliği için yardımcı maddelerden biri. Dişteki hassasiyet için aldığınız gıdalara dikkat ederseniz hassasiyetlerinizin azaldığını hissedeceksiniz. Eğer sorun diş gıcırdatmaysa diş gıcırdatmaya karşı koruyucu plak yapılmalı. Ama doğal ve önemli olan en başta bu sorunun ne olduğunu çözmek gerek.
Başvurduğunuz uzman da diş yüzeyine hassasiyet giderici özel ajanlar uygulayabilir. Bu sayede dişlerdeki hassasiyetin en aza indiği ve diş sağlığının korunduğu görülebiliyor.

Gülüşünüz avantajınız olsun…
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup