Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Hamilelik sonrası estetik ne zaman yapılmalı?

Hamilelik sonrası estetik ne zaman yapılmalı?

Doğum sonrası deformasyonları gidermek estetik müdahaleler ile mümkün.
Hamilelik kadınların altın çağlarından biri. Hamilelik sonrasında kadın vücudu yenileniyor ve kadın sağlığını olumlu yönde değişiyor. Ancak hamilelik döneminde alınan kilolar ve fiziksel değişimler sonrasında vücutta deformasyona neden olabiliyor. Doğum sonrasında bu deformasyonları gidermek ve vücudu yeniden forma sokmak ise estetik müdahaleler ile mümkün. Bu müdahalelere karar vermeden önce yeni bir gebelik istenip istenmediğinin iyi analiz edilmesi gerektiğine dikkat çeken Acıbadem Bursa Hastanesi Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ayhan Okumuş, “Yeni bir hamileliğin düşünüldüğü durumlarda yapılan bazı estetik operasyonlar sonraki doğum sürecinde daha fazla fiziksel kusura neden olabiliyor. Gerekli değerlendirme yapıldığında ve uygun bir müdahaleyle, gebelik sonrası deformasyonu en aza indirmek mümkün oluyor” diyor.

Hamilelik sonrası en sık karşılaşılan deformasyonlar, memelerde sarkma ve aşırı büyüme, karında sarkma ve genişleme ve özellikle bel bölgesinde olmak üzere vücutta lokalize yağ depolanmaları ile karşımız çıkıyor. Bu üç sıkıntı da estetik müdahaleler ile giderilebiliyor.Acıbadem Bursa Hastanesi Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ayhan Okumuş, bu sıkıntıların giderilmesi için hastanın normal kilosuna gelmesini veya en azından yaklaşması gerektiğini belirterek, “Aynı şekilde en erken emzirme bitiminden 6 ay sonra cerrahi işlemin planlanması uygun oluyor. Daha öncesinde hem kilonun verilmesi mümkün olmuyor hem de hormonal karmaşaya bağlı olarak vücut normal şeklini almamış oluyor” diyor.

Hamilelik sonrasında meydana gelen fiziksel sorunları gidermek için liposuction ve meme dikleştirme operasyonları yapılabiliyor.Eğer kişi hemen ikinci bir hamilelik düşünmüyorsa bu yöntemler uygulanabiliyor. Ancak karın için yapılan müdahalelerde, özellikle tam kapsamlı karın germelerde kişinin doğum ile ilgili beklentilerinin sonlanması arzu ediliyor. Aksi takdirde karın kasları daraltılmış ve sağlamlaştırılmış, sarkmış derileri çıkartılmış, beli inceltilmiş bir kişinin tekrar bir hamilelik yaşaması bütün yapılanların boşa gitmesine sebep olacağı gibi, karın kaslarında daha fazla deformasyona ve ciltte daha fazla çatlak oluşmasına neden olabiliyor.

Hamilelik sonrası sarkmalara karşı meme dikleştirme

Meme dikleştirme; hacmini kaybetmiş ve aşağıya doğru sarkmış memelerin eski formuna getirilme işlemi olarak adlandırılıyor. Meme sarkması en sık doğum sonrasında karşımıza çıkıyor. Hamilelik sırasında büyüyen meme, emzirme sonrasında küçülüyor ancak memeyi yerinde tutan yapılar eski konumlarına gelemeyebiliyor. Böylece memede sarkma oluşuyor.

Meme dikleştirme ameliyatında gevşemiş cildin bir nevi gerginleştirildiğini, memeyi göğüs kasına asan bağlar sağlamlaştırıldığını veya yeni bağlantılar oluşturulduğunu ifade eden Dr. Ayhan Okumuş,“Böylece hem memenin dolgunluğu artıyor hem de normal olması gereken pozisyona taşınmış oluyor.Ancak operasyon sırasında müdahalelerin dikleştirme ile sınırlı kalması için yeterli meme hacmi bulunmalı. Deri sarkmasıyla beraber meme hacmi de kaybolmuşsa sadece deriye müdahale edilerek eski formu kazandırılamıyor. Protez veya yağ enjeksiyonu gibi hacim oluşturacak bir ekleme yapmak gerekebiliyor” diyor.

Meme dikleştirme sonrasında 2 gün dinlenme yeterli

Ameliyat sakinleştirici ya da lokal veya genel anestezi ile yapılabiliyor ve gerekli müdahaleler ile meme yüksekliği artırılabiliyor. Bu durumda Meme başında ve meme alt orta kısmında iz kalacak şekilde kesiler yapılabiliyor ve erken sarkmanın önüne geçiliyor. Ancak çok sarkmış memelerde dikleştirme sonucunda meme altında da izler kalabiliyor.

Operasyon sonrası hastanın aynı gün eve gidebildiğini belirten Dr. Okumuş, “Kullanılan dikişlerin büyük kısmı içerde kalan ve kendiliğinden eriyen dikişler olduğundan alınması gerekmiyor. Eğer alınacak dikişler kullanılmış ise 10 gün içinde alınması öneriliyor” diyor.

Memenin yeni şeklini muhafaza etmesi için yaklaşık bir ay özel bir sutyen kullanması öneriliyor. Meme dikleştirme genellikle günübirlik cerrahi işlem olarak kabul ediliyor, ciddi sağlı problemleri oluşturmuyor ve hastayı günlük yaşantısından uzun süre alıkoymuyor. Hasta iki üç gün içinde günlük hayatına dönebiliyor. Meme dikleştirme operasyonu, ameliyat izleri güneşten korunduğu ölçüde her mevsim yapılabiliyor. Kişi dikişlerini aldırdıktan sonra denize gidebiliyor, yolculuk yapabiliyor gerekli önlemlerle güneşlenebiliyor.

Karın germe ve liposuction ile müdahale mümkün

Hamilelik sırasında alınan fazla kilolar nedeniyle karın bazen eski şekline dönemiyor ve sarkıyor. Karın germe ameliyatına daha çok bu dönemde ihtiyaç duyuluyor.Hamilelik sonrasında kişi normal kilosuna dönse bile, genellikle karnın alt bölgesinde bolca çatlağın eşlik ettiği sarkık bir göbek kalabiliyor. Liposuction ile bu fazla göbek giderilebiliyor ve hasta gergin bir karna kavuşabiliyor. Karın germe sırasında kenarlara doğru toplam üçsezaryen izinin uzatılarak ameliyat yapıldığını belirten Dr. Okumuş, “İşlem sırasında karın kasları sağlamlaştırılıyor, daraltılıyor, gerekirse oluşmuş fıtıkları onarılarak karın duvarı özel yapılarla destekleniyor. Göbek düzeltilerek yeni yerine adapte ediliyor; çatlak ve sarkan cildin büyük kısmı kesilip çıkartılıyor ve göbek üstündeki kısmen az çatlamış veya çatlamamış sağlıklı deri aşağıya doğru çekilerek yeni karın görüntüsü oluşturuluyor” diyor.

Eğer kişinin karın kasları gayet iyi ve göbek üstündeki cilt oldukça sağlıklı görünüyorsa o zaman küçük karın germe denilen ve daha çok göbek altındaki alanda sınırlı kalan bir müdahale yeterli olabiliyor. Aynı şekilde sadece kasa müdahale, sadece cilde müdahale, kısmen kas, ya da kısmen cilde müdahale gibi sıkıntının kaynağına göre ameliyat şekli değişebiliyor.

Basen ve diz çevresine de yapılabiliyor

Karın gerildikten sonra karın kenarları, bel ve sırt bölgesindeki fazlalık yağlanmalar liposuction ile düzeltiliyor ve yeni karın görüntüsüne adapte ediliyor. Bu işlem sırasında varsa veya fazlalaşmışsa basen ve diz çevresindeki şekil bozukluğu olan alanlara da liposuction yapılabiliyor.

Dr. Okumuş, karın germenin tek başına veya liposuctionla beraber 2 gün hastanede kalmayı gerektirecek bir ameliyat olduğunu belirterek, “Küçük karın germede 1 gün hastanede kalmak yeterli oluyor. Kesi bölgesinde kullanılan dikişler genellikle kendiliğinden eriyen dikişler oluyor ve daha çok iz açısından takip ediliyor. Operasyon sonrasında yaklaşık 1 aylık bir korse kullanımı yeterli oluyor. Eğer karın kaslarına müdahale edilmişse yaklaşık 3 ay karın kaslarını yormaktan ve zorlamaktan kaçınılması gerekiyor.10 gün sonra yürüyüş gibi hafif sporlar yapılabiliyor, hasta denize havuza girilebiliyor” diyor.

Dikişi bölgeleri korunması şartıyla yazın yapılmasında sorun bulunmuyor ancak korse kullanımındaki sıkıntı nedeniyle genellikle yaz başlamadan tercih edilmesi gerekiyor.

Leyditurk.com
2015-12-08 15:21:00 3055 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup