Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Hamilelere bayram temizliği uyarısı !

Hamilelere bayram temizliği uyarısı !

Fiziksel ve ruhsal stres yoğunluğu erken doğuma neden olabiliyor.
Gebelikte yürüme ve egzersiz anne ile bebeğe yararlı ancak aşırı fiziksel ve ruhsal stres yoğunluğu erken doğuma neden olabiliyor bu nedenle uzmanlar, özellikle bayramın yaklaştığı şu günlerde hamilelere bayram temizliği uyarısında bulunuyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, bayram temizliğinin ülkemizde çok yoğun çaba gerektiren fiziksel strese yol açtığını, gebeler için çok ciddi yorgunluk sebebi olan bu durumun erken doğuma yol açabileceğini belirtti.

Örs, prematüre bebeğin özel bakım ve olanaklar gerektiren bir bebek grubu olduğunu söyledi. Bebek ne kadar erken doğarsa yoğun bakım ihtiyacının da o kadar artacağına değinen Örs, organları gelişmemiş bebeğin yoğun bakım sürecinin bebek, aile, doktor ve hemşire için de zorlu bir dönem olduğunu ifade etti.

Prematüre doğum oranının ülkemizde tüm canlı doğumların yüzde 10\'un üzerinde olduğu aktaran Örs, \"Prematüreliğe bağlı sorunların önlenmesinin en önemli yolu prematüreliğin önlenmesidir\" dedi.

Anne adayları kendilerini aşırı yormamalı

Örs, prematüre doğumun anne ve bebekle ilgili pek çok nedeni olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

\"Prematüre doğumun nedenlerinden birisi de annenin aşırı fizik aktivitesidir. Annenin iş yorgunluğu, aktivitesi yoğun mesleklerde çalışıyor olması, ciddi bir risk faktörü. Gebelikte özellikle düşük tehdidi olan annelerin kendilerini yormamaları ve aşırı fizik aktiviteden kaçınmaları gerekiyor. Ev hanımlarının günlük temizliği de önemli efor gerektiriyor ve aşırı yorgunluğa neden oluyor. Bayram temizliği ülkemizde çok yoğun çaba gerektiren bir fiziksel strese yol açıyor. Gebeler için çok ciddi yorgunluk sebebi olabiliyor. Bu nedenle anne adaylarının kendilerini aşırı aktivitelerden korumalarında yarar var. Gebelikte yürüme ve egzersiz anne ile bebeğe yararlı ancak aşırı fiziksel ve ruhsal stres yoğunluğu erken doğuma neden olabilir. Özellikle daha önce prematüre doğum yapmış anne adayları daha da dikkatli olmalılar.\" 
2014-09-25 18:27:00 919 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup