Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Gri Renk ve Dekorasyon

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili okuyucularım;

Bu hafta sizlere favori rengim olan gri renkten bahsetmek istiyorum. Nötr renk ailesinden olan gri rengini iç mimaride ve dekorasyonda kullanmak bana herzaman keyif vermiştir. Çünkü mekanlarda renklerle oynarken gri ve tonları herzaman kurtarıcı olur. Sizde benim gibi renklere aşıksanız  gelin griyi nasıl kullanmamız gerektiğine bir göz atalım.

Gri renk siyah ve beyazın karışımından oluşan bir renktir. Canlı renklerin etkisini mekanlarda hafifleterek daha dingin ve sakin bir atmosfer yaratır. Yaşam alanlarımızın her alanında rahatlıkla kullanabileceğimiz bir renktir fakat tek bir şartla!  Tonlarının geçişlerini ve bütünleyecek kontras renklerini kullanmak şartı ile.. Bu şekilde kullandığınız bu renk her mekanda kendini asil duruşu ile belli edecektir.

Psikolojik olarak dramatik etkilere sahip olsada doğru renklerle kombinlendiği zaman bu etkisini yok etmek mümkündür. Gri rengini mavi ve tonlarıyla kullandığınızda ciddi etkisini korurken beyaz, ekru, bej tonlarıyla daha sakin ve huzurlu bir alan yaratmak mümkündür. Gri renk yanında kullanılan her rengi öne çıkaran bir renk olduğu için kullandığınız renklere dikkat etmenizde fayda vardır. Yani neşeli bir alanmı yaratmak istiyorsunuz, ağırbaşlı bir alanmı istiyorsunuz önce buna karar vererek renk kombinasyonlarını yapmanızı ttavsiye ederim.

Gri renk ile uygulanan en doğru renk kombinasyonlarından örnek vermem gerekirse; gri, mavi, turuncu, hardal sarı veya gri, antrasit, beyaz ve kırmızı kullanabilirsiniz. Gri renginin en koyu tonlarını kullanırken, antrasit, siyaha yakın tonlarında kullanacağınız ışık miktarına çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu renkler mekanda   klasik ve ağırbaşlı duruşuyla  fazlasıyla  kendini hissettiricektir. Bunu doğru yansıtmak ve karamsar bir mekan yaratmamak için aydınlatmaya özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Hepinize mululuk dolu bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle...
İç Mimar Meral Akçay

www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meralakcay1@gmail.com
meral@borneomimarlik.com
https://twitter.com/Meral_Akcay
http://instagram.com/icmimar_meralakcay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup