Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
 • Leyditurk FaceBook
 • Leyditurk Twitter
 • Leyditurk Friendfeed.com
 • Leyditurk RSS

Göz seyirmesini hayra yormayın..

Göz seyirmesini hayra yormayın..

Ülkemizde sağ gözün seyirmesi, hayra; sol gözün seyirmesi, şere yorulur.
Uzmanlar göz seğirmesinin ciddi problemler oluşturabileceğine dikkat çekiyor… Eğer gözlük takıyorsanız seğirme, göz numaranızın arttığına işaret edebilir.

Bunun yanı sıra göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seğirmeleri olabilir ve devam eden göz seğirmelerinin sıklığı artabilir.

Göz yorulduğunda seğirmeyle sinyal verir

Aşırı yorulan gözün seğirme ile tepki verebileceğini ifade eden Op. Dr. Yetgin Özgan “Çoğumuz işimiz gereği, çok uzun süre bilgisayara bakmak zorundayız, eve gittiğinizde uzun uzun televizyon seyredip, kitap okuduğunuzda ise gözünüz iyice yorulmuş oluyor. Göz ise bu yorgunluğa seğirmeyle tepki verebiliyor” diye konuştu.

Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmek, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmak, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmek göz yorgunluğuna bağlı göz seğirmelerini azaltır.

Göz Seyirmesi nedir ? Göz Neden Seyirir? Göz Seyirmesinin Sebepleri

Denizli Devlet Hastanesi Göz hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Eyüpoğlu hastaların göz seğirmesi şikayeti ile önce göz doktoruna müracaat ettiklerini belirterek ”Göz yönünden seğirmeye neden olabilecek durumlar vardır. Bunlar gözde batma ve yanmaya neden olan konjonktivit keratit ve benzeri iltihabi durumlar ile düzeltilmemiş kırma kusurları yani gözlük ihtiyacıdır. Göz hekimleri hastada bu gibi durumlar varsa tam bir göz muayenesi ile düzeltir. Ancak göz seğirmelerinin önemli bir kısmı psikolojik ve nörolojik bir bozukluğun ön bulgusu olabileceğinden hastalar göz kliniğinden mutlaka psikoloji ve nöroloji kliniklerine de sevk edilir” dedi.

Göz seğirmesinin tıpta genellikle bir hastalık olarak kabul edilmediğini belirten Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Şükrü Daloğlu ”Nedeni ve tedavisi hakkında bir fikir birliği olmamasıdır. Ancak göz seğirmesi bir hastalık belirtisi olabilir. Bir çok kişinin yaşamı boyunca sık sık karşılaştığı bir durumdur ve çoğu kez tedavisiz düzelmektedir. Bazen daha sürekli ve rahatsız edici olduğundan altta yatan yorgunluk stres depresyon sıvı ve elektrolit dengesi bozuklukları gibi nedene yönelik tedaviler yararlı olmaktadır” diye konuştu.

Göz seğirmelerinin bazı vakalarda alışkanlık haline gelerek tik şeklini aldığını ve çoğu kez tedaviye dirençli hale geldiğini belirten Daloğlu ”Göz sağlığı altında ciddi beyin bozukluğu bulunmadığı için tek başına endişe verici bir durum değildir. Rahatsız edici ve şüphe verici durumlarda nöroloji uzmanına muayene olmakta yarar var” dedi. Göz seğirmesinin göz kasının kontrol dışı hareket olduğunu kaydeden Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Sacit Saygılı ”Genellikle nedeni herhangi bir bozukluk değildir. Göz seğirmesi halk arasında daha çok haber gelecek iyi-kötü bir şey olacak gibi işaret olarak algılanır. Ancak göz seğirmesinin böyle bir durumla kesinlikle ilgisi yoktur. Bu yanlış bir inançtır. Göz seğirmesinden sonra gerçekten kötü veya iyi bir şey olması kesinlikle tesadüftür. Kişilerin bu tip şeylere çok fazla inanmamaları gerekir” dedi.

Göz seyirmesi göz kapağiının kendi kendine titreşmesi durumudur ve bu durum kesinlikle “göz kırpma” dan farklıdır.

Göz seyirmesinin belli başlı en önemli 3 nedeni vardır. Bunlar;

1. Yorgunluk-uykusuzluk
2. Stres
3. Kafeindir.
2012-11-26 15:57:00 352659 Paylaş
Yorumlar

Toplam 3 yorum eklendi.

 • furkan09/02/2014 07:50

  İyi günler. ben ygs sınavına hazırlanıyorum ve liseyi bitirdim yani evdeyim evde hazırlanıyorum sınava.uyku düzenim iyi arada bi stres yapsamda sonra yapmıyorum ama benim göz seyirmem eylülde başladı bu zamana kadar devam ediyor.ve gözle ilgili birde esnediğim zaman aşırı derecede göz sulanması oluyor yani dışardan baksanaız furkan neden ağlıyorsun dersiniz okadar.d

 • Vatandaş10/01/2014 19:11

  Kısacası bazı kişilerde sitres'e dayalı olabilirken bazılarında ise yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklanıyor olabilir ve piskolojik durumlarda ise fazla paniğe kapılmadan rahatlamanızı tavsiye ediyorum . Zamanla geçicektir inşallah.

 • nejla07/11/2013 21:14

  ben okullar açıldığından beri geç yatıp erken kalkıyorum ve sağ gözüm seyiriyor sizce yorgunlaktan mıdır?

Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup