Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Görme kalitesindeki azalmaya dikkat !

Görme kalitesindeki azalmaya dikkat !

Katarakt, gölgeler ve soluk renklerle de haber veriyor.
Görme kalitesinde azalma ve renklerde soluklaşma gibi şikayetlerle ortaya çıkan katarakt, kişinin günlük yaşamını aksatacak boyutlara ulaşabiliyor. Ancak doğru tanı ve kısa sürede gerçekleştirilen bir operasyonla hem katarakt şikayetinden kurtulmak hem de gözlük kullanmadan net bir görüntü kalitesi elde etmek mümkün.

Tek tedavi yöntemi cerrahi

Kataraktın en önemli belirtilerinin, gözlük numarasındaki hızlı ve ani artışlar, bakılan yerde gölgeler görme, renkleri zor ve soluk algılama gibi birçok bulgu verdiğini Söyleyen Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Münevver Şenkal, hastalığın ilaçla tedavi edilemediğini, tek tedavi yönteminin cerrahi olduğunu kaydetti.

Günümüzde katarakt cerrahisinin oldukça geliştiğini söyleyen Dr. Münevver Şenkal, “Özel durumlar dışında artık operasyonlarda genel ve lokal anestezi uygulanmamaktadır. Hasta ameliyata sadece gözü uyuşturan ve 4-5 kez damlatılan damlalar ile hazırlanır,  10-15 dakika sırt üstü yatması gerekir” dedi.

Kataraktın olgunlaşması beklenmemeli

Görme bulanıklığı, hastanın günlük işlerini aksatacak seviyeye geldiğinde katarakt ameliyatı yapılması gerektiğinin altını çizen Dr. Münevver Şenkal, “Ameliyat olmak için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek olmadığını, Ameliyat kararını, hastanın ihtiyacına göre göz hastalıkları uzmanın belirlemesi gerektiğini vurguladı.

Kataraktın tekrar oluşması söz konusu değil

Takılan merceğin ömür boyu gözde kalacağı için, gözle uyumunun üst düzeyde olması gerektiğine dikkat çeken Dr. Münevver Şenkal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kataraktın tekrar oluşması söz konusu değildir. Halk arasında kataraktın tekrar oluşması olarak bilinen durum, göze takılan merceğe destek olarak yerinde bırakılan lensin arka kapsülünün saydamlığını kaybetmesidir. Arka kapsül saydamlığını kaybederse, YAG laserle birkaç dakikada poliklinik şartlarında tedavi edilebilir.”

Ameliyat öncesinde göze takılan mercek numarası hesaplanarak, hastanın ameliyattan sonra uzağı gözlüksüz görebilmesinin sağlanmaya çalışıldığını belirten Dr. Münevver Şenkal, “Hastaların genellikle ameliyattan sonra uzak için daha düşük numaralı olmak üzere, hem yakın hem de uzak gözlük kullanmaları bazı durumlarda gerekebilir” şeklinde konuştu.
2014-12-28 02:42:00 598 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup