Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Gönderme – Bulaştırma

Nimet Şebnem Yılmazer

Sevgili anne-babalar bu makalemde meslektaşlarımdan özellikle anaokullarında çalışan arkadaşlarımdan okulda yaşadıkları ve paylaşmamı özellikle rica ettikleri bir konudan hastalıklardan bahsetmek istiyorum. Suçiçeği, kabakulak, kızamık vb. birçok bulaşıcı hastalığın çocuklar arasında en hızlı şekilde yayılma ortamlarından birisidir okullarımız. Tüm bu hastalıkların içinde en sık görülen ve özellikle mevsim geçiş dönemlerinde sıklıkla yaşadığımız bir sorundur grip. Kalabalık ve iyi havalandırılmayan kapalı alanların kullanımı soğuk havalarda arttığı için  kışın daha sık görülmektedir. Öksürme, hapşırma sırasında çıkan damlacıkların solunması ile bulaşır. Nadiren mikroplu el ve enfekte eşyalarla da bulaşabilir. Bu nedenlerden dolayı çok hızlı bir şekilde yayılır ki bunu bilmek için doktor olmamıza gerek yok sanırım.

Her sene veli tanışma toplantılarında gündem maddelerinden biri olmayı başarmıştır, hastalıklar konusu. Her seferinde öğretmen velilerinden rica eder “Lütfen hasta çocuklarınızı bulaşıcılık dönemleri geçmeden, tam olarak iyileşmeden okula göndermeyiniz.” Bunu söylerken sadece hastalanan çocuğun sağlığıyla ilgilenmekle kalmazlar; bu aynı zamanda sınıflarındaki diğer çocukların sağlığını da düşündüklerinin kanıtıdır. Her seferinde haklı bulunurlar ve toplantı sona erer. Ya sonrası…

Sevgili okurlarım sonrasında işler değişmeye başlar. Her ne kadar anne-babaların haklılık payları olsa da çeşitli bahaneler devreye girer ve hasta çocuklar okula gönderilir. Ama unutmayalım ki her şeyden önce kendi evladınıza zarar veriyorsunuz. Hastalığı atlatmanın ve yeniden direnç kazanmanın belli bir zamanı ve tedavi şekli var, bunu tüm doktorlar özellikle belirtmektedir. Hastalıktan gözünü bile açamayan çocuklar okula gönderildiğinde inanın hiçbir etkinliğe katılamıyor, yemek yiyemiyor, uykusuzluk ve yorgunluk içinde çoğu zaman öğretmenlerinin kucağında uyuyakalıyorlar. Bu durum evlat sevgisiyle çocuklarına sarılan öğretmenlerini duygusal olarak yıpratıyor, aynı zamanda da sağlıklı olan diğer öğrencilerine bulaşma endişesi yaşamalarına neden oluyor. Peki o zaman çözüm ne, testi kırılmadan önce ne yapabiliriz. Bunun ilk yolu çocuklarımızı hastalıklara karşı dirençli hale getirmektir.

İlk olarak bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışacağız (neden kaynaklanır, nasıl bulaşır, önleme yolları nelerdir vb). Çünkü nedeni bilmek sorunu önleminin ilk yoludur.

Çocuklarımıza temizlik alışkanlığı kazandıracağız (el-yüz yıkama, banyo yapma, eşyaları temiz kullanma, çevreyi temiz tutma vb).

Aşılarını zamanında yaptıracağız.

Terli terli su içmemeyi, aynı kaşık-çatalı kullanmamayı öğreteceğiz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığını kazandıracağız, suyu bol tüketmesini sağlayacağız. Gerekli durumlarda doktor kontrolünde vitamin ve omega 3 takviyesi yapacağız.

Özellikle çok şekerli ve tuzlu ürünleri tüketmesini engelleyeceğiz.

Ve en son olarak da hasta olan çocukların birkaç gün okula göndermeyerek, sınıfta  enfeksiyonun bulaşma yollarını  azaltacağız.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam dileğimle…

Sevgilerimle...

Okul öncesi Eğitim Uzmanı
Nimet Şebnem Yılmazer
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup