Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Gıdada ''aflatoksin'' tehlikesi büyüyor !

Gıdada ''aflatoksin'' tehlikesi büyüyor !

Açıkta satılan kuru besinler sağlığımızı tehdit ediyor.
Yiyeceklerde rutubetin artmasına ve sıcaklığa bağlı olarak, mantar türleri hızla üreyerek küf zehiri denilen zararlı bir toksin (zehir) üretirler. Bunların en önemlisi “Aflatoksin”dir. Aflatoksinler, kuvvetli zehir ve kanserojen maddelerdir. Ülkemizde, Aflatoksin çalışmalarının büyük kısmında başlangıç noktasını iade edilen ihraç ürünlerimiz oluşturuyor.  Bunların başında fındık, Antepfıstığı , yer fıstığı, kuru  incir ve kırmızı biber geliyor. Konu ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı yoğun laboratuvar araştırmalarını inceleyen APM Profesyonel Pastacılık Ürünleri Gıda Mühendisleri ise özellikle gıda üzerinde gözle görünür halde küf bulunmamasının aflatoksin bulunmadığı anlamına gelmediğini vurguluyor. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı olan aflatoksinler gıdaların ısıtılması, pişirilmesi gibi işlemlerle de kaybolmuyor.

5 MİLYON İNSAN AFLATOKSİNE MARUZ KALIYOR!

Gıda Mühendisi Elif Yıldırım: “Küfler yiyecekler üzerinde pamuk görünümünde, bazen renkli oluşumlar yaparak ürerler. Hatta ürünün gözle görülür küf gelişmesi olmayan derin kısımlarına kadar girerler. Bu nedenle küflenmiş gıdaların, küflenmiş kısımlarının atılarak diğer kısımlarının tüketilmesi yanlıştır. Aflatoksinler, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’na (IARC) göre, 1. Sınıf kanserojen olarak tanımlanmıştır. İnsan sağlığı açısından açıkta satılan her kuru besini almamakta fayda vardır. Güvenilen markalara ya da güvenilen üreticiler tarafından satılan ürünler tercih edilmelidir. Ülkemizdeki karaciğer kanserinin başlıca sebebinin aflatoksin olduğu düşünülmektedir. Son zamanlarda kuruyemiş çeşitleri içerisinde aflatoksinin çok sık görüldüğü ürün grupları fındık ve fıstık olmuştur. Ülkemiz için çok büyük  ekonomik değere sahip olan fındık ürünleri üretiminde halk sağlığı açısından Aflatoksin miktarı kontrol edilmeli ve üretimde GMP-HACCP kuralları kesintisiz uygulanmalıdır.

Yetersiz kurutulan ve bu şekilde depolanan ürünlerde Aflatoksin oluşma riski oldukça yüksektir. Antep fıstığının işlenmesinde ve depolanmasında gerekli hassasiyet gösterilirse  küf mantarlarının gelişmesi ve dolayısıyla AFLATOKSİN oluşma  riski azalır.
2015-08-03 16:56:00 634 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup