Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Genç Odalarını Nasıl Dekore Etmeliyiz?

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okuyucuları

Bu hafta sizlere genç odalarını nasıl dekore etmeliyiz bundan bahsetmek istiyorum. Kendi zevkimize göre tasarlanan bir odada vakit geçirmeyi hepimiz isteriz. Bu istek genç bireylerde biraz daha öne çıkan bir olgudur. Özgür ve kişiye özel olarak dekore edilen odalar, gençleri biraz daha mutlu eder. Bu yüzden odalarındaki dekor seçimini kendilerine bırakmak gerektiğini düşünüyorum.  Ebeveynler onlara yol gösterici olmaları için neler yapılmalı, nasıl  bir yol izlenmeli gelin bunlara göz atalım.

Genç odalarında konsept ve tarz belirledikten sonra aşama aşama ilerlemek lazım. Birçok detayı olan bu odalarda ihtiyaçları karşılayacak alanlar oluşturulduktan sonra, konfor ve estetiğin birlikteliğini iyi kullanmak gerekir. Alanın metrajını iyi çözümlemelerle değerlendirmek, hem ihtiyaçları karşılar hem de konfor ve estetik duygusunu hissettirmeyi sağlar. Dolap içlerinde kullanılan düzenleyici sistemler bu odalarda büyük önem taşır. Bunun için dolap içlerinde kullanılan her detaya dikkat etmek gerekir. Yatak konumu ve formu odanın genel konseptini en destekleyici tercihtir. Kullanılan renkler, dokular, formlar istekler doğrultusunda belirlendikten sonra odayı kendi içinde bölümlere ayırmak gerekir.

Yatağı küçük odalarda merkeze yerleştirmek doğru değildir. Mümkün mertebe bu tarz küçük odalarda odanın en son görülen duvarına yerleştirmek çalışma, hobi, alanlarına yer açmak için gerekli olan bir adımdır. Küçük odalarda kullanılan açık renk tercihleri de yine önemli bir ayrıntıdır. Genç odalarında duvara montajlanan kitaplık, cdlik, raf sistemleri ihtiyaçlar konusunda fazlasıyla ciddi bir görev görürler. Bunun için duvarları baskı yaratmayacak ölçülerde mobilya tercihleriyle kullanmak bu tarz odalarda önemlidir.

Genç odalarında çalışma masaları yine önemli bir konudur. Genel konsepti destekleyen masalar odalarda hem bütünlük hem de çalışma alanı için huzurlu bir etki yaratacaktır. Çok koyu renk çalışma masaları, parlak ürünler dikkat eksikliği yaratabileceği için bu tarz seçimlerden bu alanlarda uzak durmak gerekir. Daha natürel, açık tonlarda parlak olmayan mobilya tercihleri yapmak gereklidir.

Kullanılan aksesuar tercihlerin kişinin zevkine göre belirlerken, çok dikkat çekici tercihler yapmaktan uzak durmak önemlidir. Çünkü yatak odaları daha dingin, huzurlu ve natürel tercihlerle donatılması gereken alanlardır. Bu hem uyku kalitesini hem de yaşam kalitesini fazlasıyla belirleyen bir ayrıntıdır. Bunun için kullanılan aksesuar, renk, doku tercihleri yatak odalarında büyük önem taşır.

Genç odalarında aydınlatma seçeneklerini de iyi belirlemek gerekir. Odanın içeri davet ettiği doğal gün ışığının miktarına göre aydınlatma tercihi yapmak önemlidir. Renkli ışıklar özellikle uzak durulması gereken bir tercihtir. Bu alanlarda daha yumuşak lokal aydınlatmalar kullanılması gerekir…

Hepinize harika bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup