Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Evde eğitim doğru mu?

Evde eğitim doğru mu?

Eğitimciler toplumdan uzaklaştırılan çocukların, ileriki yaşamlarında büyük sorunlar yaşayabileceğini vurguluyor...
Çocuklar evde eğitimle okulda öğrenecekleri dersleri öğrenir, ancak toplumsal eğitimi alamaz. Cam fanusta yetiştirilmeye çalışılan çocuk, hayatı arkadaşlarıyla öğrenemediği için sorunlarla baş etme, liderlik ve takım çalışması becerisi de kazanamaz. Evde eğitim çocuklarda hayal kırıklığı yaratır

Özellikle Amerika’da yaygın olan evde eğitimin, okullardaki sistemden memnun olmayan aileler tarafından tercih edildiğini hatırlatan Zafer Koleji Kurucu Müdürü Müzeyyen Demir, yöntemin cazip ve ilginç görünse de çocuklarda tamir edilmesi zor sorunlara yol açabileceğini kaydetti.

Toplumdan uzak bir eğitim öğretim düşünülemeyeceğini ifade eden Demir “Çocukların gelişimlerini fiziksel ve ruhsal açıdan tamamlayabilmesinde okulun rolü çok büyük. Okulların görevi hem eğitmek hem de öğretmektir. Evde eğitimle çocuklar okulda öğrenecekleri dersleri öğrenir, ancak toplumsal eğitimi alamaz. Bu durumda çocukların gelişimlerinde ciddi sıkıntılara neden olabilir” dedi.

Ailelerin “ya çocuğumuz başına bir şey gelirse” korkusuyla yaşamasının anlamsız olduğunu ve bu nedenle okula göndermeme kararı alınmasını doğru bulmadığını bildiren Demir, şunları söyledi:

“Çocukları yaşıtlarından, eğitmenlerden, toplumdan ayırmak iyi bir yöntem değil. Cam fanusta yetiştirilmeye çalışılan çocuk, hayatı arkadaşlarıyla öğrenemediği için sorunlarla baş etme, liderlik ve takım çalışması becerisi de kazanamaz. Bu durum çocuğun geleceğini de etkiler. Kalabalıktan uzak büyüyen çocuklar gerçek hayatla yüzleşince hayal kırıklığı yaşar. Ailelerin böyle hayati bir konuda alacakları kararı çok iyi düşünmesini öneriyorum.”

Leyditurk.com
2015-09-05 14:51:00 538 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup