Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Ev kazaları yaşlıları tehdit ediyor

Ev kazaları yaşlıları tehdit ediyor

Uzmanlar, yaşlılar için güvenli bir ortam yaratmanın yollarını anlattı.
Yaşlılığa bağlı zamanla oluşan fiziksel ve duyusal kayıplar, yaşlılarda görülen en önemli sorun olan ev kazalarına neden olabiliyor. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, yaşam sürecinin doğal, kaçınılmaz yaşanacak dönemlerin sonuncusu olan yaşlılıkta meydana gelen bu kazaların önlenmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Yaşanan ev kazaların fiziksel, zihinsel ve de ekonomik anlamda ciddi kayıplara neden olabildiğini ifade eden Kaptan, özellikle de bağımlı yaşlıların bu kazalarla çok daha karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor. Prof. Dr. Gülten Kaptan, bağımlı yaşlıların ev kazalarının önlenmesi ve korunmaları açısından kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydediyor. Kaptan, \"Yaşlı birey psikolojik, sosyal, fiziksel yönden ve günlük basit işlemleri yerine getirme yetisi açısından değerlendirilmelidir\" diye belirtti. Özellikle 65 yaş üzeri yaşlı bireylerde bağımlılık düzeyinin arttığından bahseden Kaptan, \"Yaşlılar bağımlılığı en çok; banyo yapmak, giyinme ve hareket etme alanlarında yaşamaktadır. Bu tür aktivitelerde kazaların önlenebilmesi için uygun desteğin verilmesi önemlidir. Kuru banyo, banyoda yaşlıyı bırakmama, suyun ısısını kontrol etmek çok önemlidir, kazaları ve düşmeleri önler. Giyinirken bir yardımcının olması ya da giysilerinin ulaşılabilir uzaklıkta, temiz ve kuru olması önemlidir\" dedi.

Kazalarını önlemek için;

\"Yaşlılar, ev kazaları yönünden risklidir, korunmalıdır, kapsamlı değerlendirmeler gerekir\" diyen Kaptan kazaları önlemek için şu önerilerde bulundu: \"Ev kazaları yönünden daha yakından ilgilenilmesi gereken yaşlı grupları bilinmeli ve farkındalık yaratılmalıdır. Bu problemler; İşitme kaybı olan ya da işitme cihazı kullanan yaşlılarda, baston ya da yürüteçle yürüyen yaşlılarda, bir ya da birkaç kronik hastalığı olan ve sürekli ilaç kullanan yaşlılarda olabilir. Bu tür kapsamlı değerlendirmeler, karmaşık olmayıp, ileride oluşacak karmaşık durumları önler.\"
2014-01-14 15:53:00 821 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup