Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Ev işleri kadını zayıflatıyor

Ev işleri kadını zayıflatıyor

ABD'de yapılan araştırma Amerikalı kadınların giderek daha az ev işi yapmalarının kilo almalarına neden olduğunu ortaya koyuyor.
Bu sonuca varan araştırma ABD Çalışma Bakanlığı'nın talebi üzerine South Carolina Üniversitesi tarafından "Time use - Zamanın kullanımı" başlığı altında yapıldı. 5 bin ABDli kadın 1965-2010 yılları arasında gününü nasıl geçirdiği hakkında araştırma ekibini ayrıntılarıyla bilgilendirdi. South Carolina Üniversitesi'nin sağlık uzmanı Dr. Edward Archer ile ekibi bu verileri inceleyerek ilginç sonuçlara vardı.

Araştırmaya göre ABDli obez kadınların artmasının bir sebebi eskisine oranla daha az çamaşır yıkamaları, silip - süpürmeleri.

1965 yılında kadınlar haftada ortalama 25,7 saat ev işi yapıyordu. ABD'de kadınların iş hayatına daha çok dahil olmasıyla beraber ev işine ayırdıkları süre günümüzde 13,3 saate düştü. Fazla hareket gerektirmeyen masabaşı işlerin çoğunlukta olması da yakılan kalori miktarını oldukça azalttı. Televizyon başında geçirilen süre de aynı zamanda ikiye katlandı ve ortalama 16,5 saate yükseldi. Şimdi televizyon izlenilen süre eskiden temizlik benzeri ev işleri yaparak geçiriliyordu. Dr. Acher 1965'lerde kadınların günümüze oranla 360 kalori fazla yaktığını belirtiyor. Nitekim 30 dakika bulaşık yıkamak 75 kalori, evi süpürmek ve toplamak en az 100'er kalori, ütü yapmak 100 kalori yaktırıyor.
2013-03-11 17:33:00 1209 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup