Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Ev Dekorasyonunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

İç Mimar Meral Akçay

Yaşam alanlarımızı farklılaştırmanın, yenilemenin en kolay yolu dekorasyon ve iç mimaride değişiklik yapmaktır. Dekorasyon ve iç mimari degişikliklerde  bir uzman yardımı almıyorsanız yaptığımız uygulamalara çok dikkat etmeniz gerekir, çünkü yaptıgınız tüm  dogru müdehaleler yaşam kalitenizi artırırken yanlış uygulamalarda  bir okadar hayatınızı zorlaştırıcaktır...Mekanın ruhu, dokusu, tarzı ve stili ile ilgili yanlışlardan uzak durmak ve mekan kimliğini doğru oluşturmak için dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır..Gelin bunlara biraz göz atalım...

Aynalar

Dekorasyonda ayna çok önemli bir ayrıntı. Doğru kullanıldığı takdirde mekanlara estetik, ışık ve zenginlik verir. Küçük mekanları büyütmek, canlılığın eksik olduğu bölgelere ışıltı katmak, karanlık alanlarımızı daha geniş ve ferahlık hissiyle donatmak ve mekanlarımızın odak noktalarını oluşturmak için aynayı doğru kullandığımızda, her zaman doğru ve başarılı sonuçlar verir.
Dekorasyonda ayna kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, mekandaki eşyalar ve ayna arasındaki orantıdır.

Var olan eşyalarımızın formları ve ölçüleri doğrultusunda kullanılmayan aynalar istenilen etkiyi asla yaratmaz. Yansıttığı alanlar ise bir başka kaçınılması gereken ayrıntıdır. Eğer aynanız kolon, kiriş, boş bir duvar yansıtıyorsa bu yanlış bir kullanım şeklidir. Aynaları her zaman amacına uygun şekilde kullanılırsak yansıttığı şeyler kadar, yaşam alanlarımıza da etkili estetik yansımalar sağlar.

Halı ve perdeler

Dekorasyonda halı ve perde seçimi çok önemlidir. Çok güzel mobilyalara sahip olabilirsiniz veya yaşam alanlarınızı çok iyi donatılarla tamamlamış olabilirsiniz. Fakat perde ve halı seçiminiz doğru değilse tüm bu güzel olan şeyleri gölgeleyerek, evinizin hak ettiği etkiyi sağlayamazsınız. Güzel bir elbiseyi makyaj, saç ve aksesuarlarınızla tamamladıktan sonra ayakkabınızı giymediğinizde nasıl bir etki oluşuyorsa, halı ve perde seçimindeki yanlış ve eksiklikler de mekan ruhunda aynı etkiyi yaratır.

Perde ve halılar dekorasyonda en son tamamlanması gereken detaylardır. Mobilya, tekstil, boya, duvar kağıdı seçimleri yapıldıktan sonra onlara uygun tonlarda tercih yapılması gerekir. Klasik ve koyu tonlarda, desenli perde ve halı seçimleri iddialı tercihlerdir. Dikkatli kullanılmazsa yanlış sonuçlar çıkması çok olasıdır.

Aydınlatmalar

Dekorasyonda aydınlatma elemanlarının mekana göre yerleştirilmesi çok önemli. Estetik görselliği tamamlarken, aynı zamanda doğru ışık oyunlarıyla mekanın tasarımı ve kullanım şeklini desteklemesi gerekir. Yanlış aydınlatma teknikleri çok iyi tasarlanmış bir mekanı çirkin gösterebileceği gibi, doğru bir aydınlatma tarzı ise sıradan bir mekanı bile çok hoş gösterebilir. Aydınlatmayı kullanım alanlarına göre belirlediğimizde istediğimiz etkiyi de sağlamış oluruz. Tüm aydınlatma elemanlarında ışık miktarı, şiddeti, rengi ve yönü ise bir başka önemli ayrıntıdır. Dekorasyonda aydınlatma planınızı oluştururken alanlarınızın nasıl ve hangi tür bir aydınlatmaya ihtiyaç duyduğunu iyi belirlemek gerekir. Genel aydınlatmalar; sarkıt, avize, spot gibi mekanın genelinde kullanılan türlerdir. Lokal aydınlatmalarsa belli bir alana hizmet eden aydınlatmalardır.

Çok ışık alan bir salonda kullanılan yoğun aydınlatma türleri nasıl rahatsızlık verirse, ışık almayan bir antre de aynı etkiyle rahatsız eder. Bu yüzden dekorasyonda en doğru aydınlatma planı, mekanın kullanım amacına göre belirlenendir.

Renkler

Dekorasyonda renk seçimleri geneli oluşturan en önemli etkendir. Mekanlarımızda kullandığımız renkleri yine alanlarımızın metrekaresi ve tarzına göre belirlemek önemli bir detaydır. Küçük mekanlarda açık pastel tonlar kullanılarak daha geniş ve ferah alanlar yaratılabilir. Fakat belirli bir alanda etkili ve iddialı bir renk seçimi yapmak da doğrudur. Önemli olan bunu genele yaymamak ve ölçüyü kaçırmamaktır.

Renk uyumunu sağlamak için yelpazeyi koyudan açığa doğru kullanmak gerekir. Dekorasyonda renklerle ilgili yapılan en büyük yanlışlardan biri de tekstil ürünlerinin, yani mobilya, koltuk kumaşlarının, perdelerin, halıların aynı renk olmasıdır. Genele yayılan aynı renk hakimiyeti mekanın ruhunu kısıtlar ve istenilen etkiyi sağlamaz. Bir diğer yanlış ise renk seçimine duvar boyası ile başlamaktır. Bu en son yapılması gereken şeydir. Öncelikle mobilya, tekstil ve zemin renklerini seçip daha sonra duvar rengi ve diğer tercihler yapılmalıdır. Doğru olan; kontrast renkleri kullanmak ve bütününde tüm dekorasyonu tamamlayan öğeleri renk geçişleriyle sıralamak. Etkileyici bir ortam yaratmak için renklerin çeşitli tonlarını kullanmak da önemlidir.

Aksesuarlar

Aksesuarlar dekorasyonun son aşamasıdır ve önemli bir etkiye sahiptir. Yanlış kullanılan aksesuarlar mekanlarda karışıklık ve dağınıklık hissi verirken, aynı zamanda dekorasyonda doğru yerleşimlerin etkilerini de azaltabilir. Küçük mekanlarda birden fazla ve renkli, büyük aksesuar, obje seçimleri mekanda dağınıklık ve karmaşa yaratır. Ya da büyük mekanlarda kullanılan çok fazla küçük aksesuar yine aynı etkiyle mekanın algısında karışıklık yaratabilir.

Aksesuarların pahalı ya da ucuz olmasından ziyade, doğru yerde doğru parçaların konumlandırılması önemlidir. Dünyanın en güzel aksesuarına sahip olsanız bile yanlış yerde sergilemeniz mekanda istenilen etkiyi sağlamayacağı gibi, değerini de ifade edemeyecektir. Önemli ve doğru olan şey; yaşam alanlarındaki tüm donatıların ölçüleri, renkleri ve formlarıyla uyumlu aksesuar seçimi yapmak.

Feng Shui Akademisi
İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup