Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Ertesi Gün Hapı ne kadar güvenli?

Ertesi Gün Hapı ne kadar güvenli?

Acil durumlar için kullanılması gereken Ertesi Gün Hapı çok yanlış kullanılıyor...
İlişkiden sonra ne kadar erken alınırsa Ertesi Gün Hapı\'nın koruyuculuğu o kadar fazla olur. Ancak cinsel eğitimin olmadığı ülkemizde ertesi gün hapı sanki bir doğum kontrol yöntemiymiş gibi kullanılmaktadır.

Oysaki sürekli kullanımda, yan etkileri oldukça fazladır ve sık kullanıldığında koruyucu etkisi azalır.

Ertesi Gün Hapları, ilk 24 saat içerisinde kullanıldığında istenmeyen gebeliği %95 oranında önler. Çiftler prezervatif, doğum kontrol hapı ya da spiral gibi çağdaş doğum kontrol yöntemlerini kullanmalıdır.

Gençler ve çiftler eğitilmeden ve kamuoyu yeterince bilgilendirilmeden, bu uygulama yanlış sonuçlara yol açabilir, bilgilendirilme sonrası ise bu uygulama yalnız acil durumlar için doğru olabilir.

Ayrıca, Ertesi Gün Hapları\'nın adı yanlış konulmuş, \'Ertesi Gün Hapı\' yerine \'Cinsel İlişki Sonrası Hapı\' terimini kullanmak daha doğru olur. Çünkü çiftlerin çoğu, gerçekten bu hapın ertesi gün alınması gerektiğini sanıyor.

Oysa ne kadar erken alınırsa, bu hapların etkisi o kadar fazla oluyor.

Kamuoyuna Yanlış Mesajlar Verilmemeli!

Ertesi Gün Hapları kamuoyuna \"Korunmayın, nasıl olsa gebeliği engelleyen haplar var!\" şeklinde sunulması veya bu tür yanlış mesajların verilmesi sakıncalıdır.

Prezervatif yırtılması, alkollü korunmasız ilişkiler, dışarı boşalma gibi doğum kontrol yöntemlerinin uygulanmasındaki sıkıntılar veya tecavüz gibi istenmeyen ilişkilere maruz kalındığında ya da bir başka doğum kontrol yöntemi kullanılmakta iken aksilik olduğunda, ek yöntem olarak Ertesi Gün Hapları kullanılmalıdır.

Kusma Olunca Tekrar Almak Gerekiyor!

Ertesi Gün Hapları bir ay içerisinde alınan normal doğum kontrol haplarının içinde bulunan östrojen ve progesteron kadar yüksek hormon yüklemesine neden olabilir. Bu nedenle vücudun hormon dengesini bozar.

Ayrıca, Ertesi Gün Hapı\'nı kullanan bazı kadınlarda baş ağrısı, baş dönmesi, göğüste gerilme, mide bulantısı ve nadir olarak görünen kusma gibi yan etkiler görülebilir.

Bu sebeple dikkatli olmak gerekiyor.

Çünkü haplar içildikten sonra iki saat içinde bir kusma gerçekleşmişse, hapların tamamı ya da bir kısmı dışarı atılır yani etkisi azalır. Bu durumda Ertesi Gün Hapı\'nın tekrar içilmesi gerekir.

Görüldüğü üzere, normal doğum kontrol yöntemlerinden farklı olarak Ertesi Gün Hapları biraz ağırdır ve ayda en fazla bir kere kullanılmalıdır.

CİSED Onursal Başkanı
Dr. Cem Keçe
2013-10-10 00:38:00 1856 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup