Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Ergenlik döneminde alınan kiloya dikkat

Ergenlik döneminde alınan kiloya dikkat

Ergenlik döneminde yapılan bilinçsiz diyetler metabolizmayı kötü etkiliyor.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Alanyalı, metobolizmanın karşılaştığı olumsuz etkilerin ilerleyen yıllara yansıdığını ifade ederek, bu yaşlarda şişman olan gençlerde ilerleyen yıllarda kilo takıntısı ve buna bağlı yeme bozuklukları da gelişebildiğini söyledi.

Bir beslenme uzmanıyla birlikte sağlıklı beslenmeye odaklanılmasıyla hem vücudun yağ-kas dengesinin korunabileceğini, hem de büyüme ve gelişmeye destek olunabileceğine dikkati çeken Alanyalı, gençlik döneminin vücut yapısı ve metabolizmanın şekillendiği bir dönem olduğunu ifade etti.

Alanyalı, bu dönemde tek yönlü beslenenlerin ilerleyen yaşlarda metabolizmalarının da olumsuz etkilendiğini vurgulayarak yüksek kalorili besinler tüketerek vücut yağ oranı yükselen gençlerin, yetişkinlikte de obeziteye yatkın olacaklarını vurguladı.

Kahvaltı ve öğlen öğününü atlamanın, fast food türü ürünlerle beslenmenin, gece geç saatte yüksek yağ oranlı ürün tüketmenin ve yüksek kalorili, şekerli içecek içmenin gençlerin yaptığı en büyük hatalar arasında olduğunu kaydeden Alanyalı, beslenme alışkanlıklarının geliştirmesinde evdeki mutfak düzeninin önemli olduğunu belirtti.

HIZLI VERİLEN KİLO HIZLI ALINIYOR

Alanyalı, sofralara mutlaka sebze yemeklerine eklenmesi, ayrıca her besin grubunun tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Hem gençlerin hem de bazen yetişkinlerin çeşitli beslenme hatalarına düşebildiğini bildiren Alanyalı, özellikle hızlı kilo verme isteğinin bu hataların temel nedenlerini oluşturduğunu bildirdi.

Alanyalı, hızlı verilen kiloların, hızla katlanarak geri alındığını ve metabolizmayı olumsuz etkilediğini belirterek bunun yerine sağlıklı beslenmeyi hedeflemenin ve bunu yaşam tarzı haline getirmenin çok önemli olduğunu dile getirdi.
2014-01-15 01:27:00 1070 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup