Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Enfeksiyondan uzak bir tatil için bunlar şart !

Enfeksiyondan uzak bir tatil için bunlar şart !

Yaz aylarının son günlerinde tatil planları yapan kişilerin oldukça dikkatli olması gerekiyor.
Yaz döneminde hava sıcaklığı ve aşırı nem yüzünden bazı sağlık problemleri görülebiliyor. Temiz olmayan deniz ve havuz kullanımı yüzünden ciddi sağlık problemleri yaşanabiliyor. Bu durumdan da en çok kadınlar etkilenebiliyor. Bu sebeple ortak kullanılan havuzlarda, durgun ve kirli sularda asla yüzülmemesi gerekiyor. Aksi takdirde enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski artabiliyor. Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Figen Temelli Akın, yaz aylarında yaşanabilecek enfeksiyon hastalıkları ve korunma yöntemleri hakkında bilgiler veriyor.

Ortak kullanım alanları enfeksiyona yol açabilir

Havuz ve deniz gibi birçok kişinin ortak kullandığı alanlar, temiz tutulmadığı takdirde sağlık problemine yol açabilir. İnsan vücudundan çıkan ter, tükürük, idrar, dışkı gibi bir takım maddeler veya artıklar suyun kirlenmesine neden olan faktörlerdir. Birçok mikroorganizma da kirliliği oluşturur. Suya karışan mikroplar vücut ile temas ettiğinde ise enfeksiyonlara sebep olabilir.

En sık görülen sistit

Sistitin yaz aylarında kadınlarda sık görülen bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu belirten Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Figen Temelli Akın, “Bağışıklık sisteminin savunmasız kaldığı durumlarda gözlenir. Özellikle stres, kötü beslenmek, vücut hijyenine dikkat etmemek, temiz olmayan deniz ve havuzlarda yüzmek sistite yakalanma riskini artırır. Mikropların idrar yoluna girmesiyle iltihaplanma oluşur ve mikroplar mesaneye yayılarak yerleşebilir. Başlıca belirtileri; idrar sırasında ağrı-yanma, sık idrara çıkma, kesik idrar yapma, karın-kasık ağrısı, kramp, bulantı-kusma ve ateştir. Sistit hastalığı antibiyotik ile tedavi edilir. Kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabileceğinden uzman hekim tarafından gerekli tedavi programı düzenlenmelidir.” diyor.

Vücudunuz nemli kalmasın

Yaz dönemi kadınlarda genital bölge ve mantar enfeksiyonlarının da sıklıkla görüldüğünü söyleyen Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Figen Temelli Akın, “Genital bölgenin sıcaklık yükselmesine bağlı nemli kalması sonucu genital enfeksiyonları özelikle de mantar enfeksiyonlarında artış olur. Genital bölgedeki florada oluşan dengesizlik mikroorganizmaların çoğalmasını tetikler. Ayrıca sentetik çamaşırlar, sıkı ve dar giysiler de enfeksiyon riskini arttırır. Havuzdaki klorların, vagen florasında dengesizlik yapması sonucu enfeksiyonlar daha sık gözlenir. Yanma, kaşıntı, akıntı, kızarıklık bazen de şişlik en belirgin belirtileridir. Tedavi ise enfeksiyonun etkenine yönelik spesifik olarak uygulanır.” dedi.

Enfeksiyonlardan uzak bir tatil için…

Kadınların enfeksiyonlardan uzak rahat bir tatil geçirmeleri için; iyi beslenmeleri, bol sıvı-su tüketmeleri, ıslak giysi veya mayo/bikiniyi uzun süre üzerlerinde bekletmemeleri gerektiğine dikkat çeken Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Figen Temelli Akın, “Kullanılan iç çamaşırlarının da pamuklu olmasına özen gösterilmeli ve kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Tatil sırasında genital bölge enfeksiyonuna yakalanan kadınların temizliğinden emin olmadıkları havuzdan uzak durmaları faydalı olur. Ancak denize girmeye devam edebilirler.” diyor.

Leyditurk.com
2015-08-20 14:51:00 512 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup