Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Emzirme araştırmasından çarpıcı sonuçlar !

Emzirme araştırmasından çarpıcı sonuçlar !

Lansinoh tarafından yayınlanan uluslararası “Emzirme Araştırması 2014” ilginç veriler ortaya koydu.
1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan ‘Emzirme Haftası’na özel araştırma sonuçlarını açıklayan Lansinoh, bu araştırmayla günümüz annelerinin emzirme alışkanlarını ve emzirmeye yönelik tutumlarını gözler önüne serdi.

İngiltere, Amerika, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Macaristan, Meksika ve Türkiye olmak üzere 9 ülkede, 18-40 yaş arasında, bebeği 2 yaşının altında olan 13 bini aşkın anne ve hamilelerin katıldığı araştırma sonuçları, dünya genelindeki farklılıkları ortaya koyarken, bir yandan da emzirmenin evrensel bir deneyim olduğunu gösterdi.

Lansinoh tarafından yapılan araştırmada, annelere neden emzirmeyi seçtikleri sorulduğunda, araştırmaya katılan tüm ülkelerde, annelerin büyük bir çoğunluğu \"bebeğimin sağlığı için\" yanıtını verdi. Bebeklerinin sağlığı için emzirmeyi seçen annelerin oranı en yüksek olan ülke yüzde 91 ile Brezilya olurken yüzde 76 ile en düşük Fransa oldu. Türkiye\'de ise bebeğimin sağlığı için emziriyorum diyen annelerin oranı yüzde 89 olarak belirlendi. Araştırma yapılan tüm ülkelerde annelerin çok büyük bir bölümü kendileri emzirmiş olsalar da olmasalar da \"emzirmek bir bebeği beslemenin en doğru yoludur\" diyor. Türkiye\'de bu oran yüzde 96,8.

Emzirme süresinde türkiye bir isitisna

Dünya Sağlık Örgütü ilk altı ay sadece anne sütü, sonrasında da ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar anne sütü verilmesini öneriyor. Lansinoh\'un araştırmasına göre; yedi ülkedeki (Brezilya, Çin, Almanya, Macaristan, Meksika, İngiltere ve ABD) annelerin büyük oranı ideal emzirme süresinin 6-12 ay olduğunu belirtiyor. Fakat sadece Çin\'de anneler bu hedeflerini yüksek oranda gerçekleştirebiliyor. Fransa\'da ise hem hedeflenen emzirme süresi oldukça kısa 3-6 ay, hem de bu hedefi gerçekleştirebilen annelerin oranı sadece yüzde 31. Türkiye ise bu konuda bir istisna. Annelerin yüzde 53\'nün hedeflediği emzirme süresi 12-24 ay ve yüzde 43 oranında bu hedef gerçekleşiyor.

En büyük sorun gece uyanmak

Araştırmaya katılan dokuz ülkede de; \"gece emzirmek için uyanmak\", emzirme zorlukları konusunda verilen en yaygın üç cevap arasında yer alıyor. Türkiye\'de emziren annelerin yüzde 37,7’si bunun kendileri için en büyük zorluk olduğu görüşünde. Türkiye\'deki emzirme zorluğu konusundaki en yaygın cevaplar ve oranlar ise şu şekilde: yüzde 30,5 ile Toplum içinde emzirmek zorunda kalmak (yüzde 30,5) , yüzde 30,2 ile emzirmeye bağlı yaşanan ağrılar.

Lansinoh’un emzirme araştırmasında, annelere \"bebeğinizi emziremeseydiniz kendinizi suçlu hisseder miydiniz?\" sorusuna 9 ülkenin 8\'inden çok yüksek oranda \"evet\" cevabı geldi. Sadece Almanya\'daki anneler yüzde 61 oranıyla \"hayır\" dedi. Türkiye\'de ise \"Emziremeseydim kendimi suçlu hissederdim\" diyen annelerin oranı yüzde 91 oldu.

Alman anneler hariç tüm yeni annelerin kabul ettiği gerçek: suçluluk duygusu
Araştırmaya göre; Çin ve Fransa, toplum içinde emzirmeyi en yüksek oranda \"utandırıcı\" bulan ülkeler. Diğer yandan; İngiltere, ABD ve Brezilya\'daki annelerin büyük çoğunluğu toplum içinde emzirmenin \"tamamen doğal\" olduğunu düşünüyor.

Toplum içinde emzirmenin en yüksek oranda \"yanlış\" olduğunu belirten ülke ise yüzde 20 ile Türkiye oldu. Türkiye’de toplum içinde emzirmeyi \"utandırıcı\" bulanların oranı yüzde 17 oldu.  

Toplum içinde emzirmeyi en çok ‘yanlış’ bulan Türk anneler

Toplum içinde emzirmeyi \"tamamen doğal\" bulanların oranı yüzde 38 iken, Türk annelerinin yüzde 25’i toplum içinde emzirmeyi \"kaçınılmaz\" buluyor.

Araştırmaya katılan ülkedeki annelerin ve anne adaylarının büyük çoğunluğu göğüs pompası kullanıyor ya da kullanmayı düşünüyor. Lansinoh\'un emzirme araştırmasına göre;  Türkiye\'de bu oran yüzde 72,6. Göğüs pompası kullanan ya da kullanmayı düşünen annelerin oranı yüzde 85 ile Çin\'de en yüksek, yüzde 65 ile Fransa\'da ise en düşük.

 \"Lansinoh’un gerçekleştirdiği bu araştırma dünya genelinde emzirmeyle ilgili farklılıkları gözler önüne sererken, bir yandan da emzirmenin evrensel ve benzer bir deneyim olduğunu gösteriyor. Tüm ülkelerde annelerin daha uzun süre emzirmeleri için birçok kamu politikası yürütülüyor. Bu araştırma ise hayatlarının tam da emzirme döneminde olan annelerin gözünden, emzirmeye bakışı ve emzirme yaklaşımlarını ortaya koyuyor.\"
2014-10-01 15:01:00 711 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup