Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Ellerdeki uyuşma hangi hastalığın habercisi?

Ellerdeki uyuşma hangi hastalığın habercisi?

Boyun fıtığının en belirgin belirtisi el uyuşmasıdır.
Yaşlısı genci birçok kişi zaman zaman el uyuşmasından yakınır. Bu yakınmayı ciddiye almak gerekir. Çünkü boyun fıtıklarında el uyuşması görülebilir. Boyun fıtığında uyuşmalar genelde bir elde olur ve boyunun o tarafa ve biraz geriye hareketleriyle daha belirgin hale gelebilir. Genelde bir elin ilk 3 parmağında uyuşma olur.

ALTINDAN TÖMÜR DE ÇIKABİLİR
Omurilik tümörleri, kistleri, transvers myelit, multipl skleroz da el uyuşması yapabilen ciddi hastalıkladır. Bu hastalarda elde uyuşma genelde devamlıdır. İki elde birden olabilir. Şikayetler gece-gündüz ayırmaz, devamlıdır veya giderek kötüleşir. Elde uyuşma şikayeti ile gidilecek fizik tedavi uzmanı EMG testi isteyecektir. Bu test sinirlere akapunktur benzeri iğneler batırılarak yapılan bir testtir. Bu tetkik sinir sıkışmasının yerini ve derecesini gösterir. İleri derecede sinir sıkışmasında cerrahi yönteme başvurulur.

İLK ADRES FİZİK TEDAVİ UZMANI
Eli uyuşan kişinin öncelikle fizik tedavi uzmanına gitmesi gerekiyor. Çünkü fizik tedavi doktoru romatoloji, ortopedi ve nöroloji eğitimi aldığından el uyuşması yapabilecek tüm hastalıklar hakkında bilgi sahibidir. El uyuşması olan hastadan ilk istenmesi gereken test ise elektromiyografidir(EMG).
2013-04-20 16:00:00 1174 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup