Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Düşüncelerinizi kontrol edin

Düşüncelerinizi kontrol edin

Hayatta kendinizi demorolize etmek çok kolay ama düşüncelerinizi kontrol ederek motive olmak bir o kadar zordur.
LEYDİTÜRK.COM / ÖZEL

Düşüncelerinizi kontrol edebildiğiniz noktada kendinizi daha mutlu hissedeceğinizi biliyor musunuz? Nasıl düşündüğünü kontrol edebilecek düzeyde olan algısı açık ve farkında insanlar hayatı daha pozitif ve mutlu yaşar. Sizi hangi tür hareketlerin mutsuz ettiğini anlarsanız buna karşı koyabilirsiniz

Basite indirgeyecek olursak diyelim bir restoranda kötü servis aldınız ve tepki koyacaksınız. Kızarak, azarlayarak, sesinizi yükselterek yetkiliyle iletişim kurmaya çalışırsanız hem kendinizi hem ortamı germiş olurunuz. Bu size orta vadede mutsuzluk ve huzursuzluk getirir. Bunun yerine sakince o insanı uyarıp neden mağdur olduğunuzu kısaca anlatıp bahşiş bırakmazsanız tepkiniz daha etkili olur. Düşüncelerinizi kontrol etmek adına;

1) Sizi hangi durumların gerdiğini ve tabir-i caizse paralize ettiğini düşünün. Sizi bu hale düşürmeye sebep olan davranışlarınızdan kaçının.

2) Pozitif olmak hakkınızın yendiği ortamda etrafa gülücükler saçmak değildir. Ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir. Birazcık düşünerek konuşursanız bile karşı taraf bunu fark eder.

3) Empati yapmayı unutuyoruz. Dergilerde, bloglarda bunun öneminden sıkça bahsedilir fakat kaçımız gerçekten karşımızdakinin nasıl hissettiğini düşünerek hareket ediyor?

4) Sizi Kaygılı ve karamsar modlara sokacak düşüncelere kapıldığınızı fark ettiğiniz anda böyle düşünmeyi durdurun ve mesela doğaya çıkın. Orada başınıza gelen olaylara nasıl pozitif yaklaşacağınıza karar verin. En son ne zaman yeşillik bir alana gidip uzun bir yürüyüş yaptınız? Doğanın enerjisi ile şehrin enerjisi birbirinden çok farklıdır. Sağlıklı karar vermenize yardımcı olaracaktır.

5) Olaylara farklı perspektiften bakınca kendinizi rahat hissediyor musunuz? İlk aklınıza gelen tepkiden farklı olarak alternatif bir söylem düşünebiliyor musunuz? Bunlara cevabınız evetse düşüncelerinizi kontrol etmede ilk ‘’farkındalık’’ adımını atmış olursunuz

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu haberin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi bu haber kullanılamaz. Kullanım ihlallerinde Haber3 Yayın Grubu yasal haklarını saklı tutar.
2013-04-26 12:59:00 2856 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup