Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Düşük tempoda egzersiz yapmak için 5 neden

Düşük tempoda egzersiz yapmak için 5 neden

Yüksek yoğunluklu egzersiz yerine, eski moda egzersizler aslında sizin için çok daha faydalıdır.
Günde otuz dakika yürümek ya da hafif tempoda koşmak bile yeterli olabilir. Ne kadar yoğun çalıştığınızı konuşma testiyle görebilirsiniz. Eğer rahat rahat konuşmaya devam edebiliyorsanız düşük, konuşmaya devam edebiliyor ama daha hızlı nefes alabiliyorsanız orta, birkaç kelimede bir nefes almak için duruyorsanız yoğun egzersiz yapıyorsunuz demektir. Daha uzun süreli ama daha az yoğun egzersiz yapmak için işte beş neden.

1. Daha yeni başladınız 

Birkaç aydır hareketsiz bir yaşam sürüyor ve egzersize yeni başlıyorsanız, düşük hızla çalışmak ve yavaş yavaş arttırmak faydalı olacaktır. 20 dakika egzersiz yapabilir ve en az bir ay süreyle haftada üç ila beş kere tekrarlayabilirsiniz. Daha sonra süreyi ve sıklığı arttırabilirsiniz.

2. Belli bir neden için egzersiz yapıyorsunuz 

Vücudunuzun uyarıcılara cevap vermesi için zaman vermelisiniz. Böylelikle yaptığınız egzersizden daha iyi verim alabilirsiniz. Eğer maraton koşmak istiyorsanız öncelikle kardiyo-solunum sisteminizi hazırlamak zorundasınız. Bağ dokularınız ve eklemleriniz de buna hazır olmalı.

3. Düşük yoğunluktan daha fazla keyif alıyorsunuz 

Kimse bedeninin sınırlarının zorlanmasından hoşlanmaz. Yüksek yoğunluklu eğitim de tekrarlanan maksimum çabayı gerektirir. Kalori ve yağ yakmaya devam edebilir ve kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Ayrıca yüksek yoğunluklu eğitim için gerekli sağlık faydalarını da alabilirsiniz. Yüksek yoğunluklu egzersiz, hız ve güç gibi belli performansa ihtiyacınız varsa gereklidir.

4. Yaralanma riskini azaltmak ve vücudunuzun kendini toparlaması için fırsat vermek istiyorsunuz 

Yüksek yoğunluklu egzersizler vücudunuz için zorlayıcı olabilir. Aşırı yoğunlık, bağ dokularına ve kaslara zarar verebilir ve akut inflamasyon kronik bir durum olabilir. Bu nedenle vücudunuzun kendinizi toplamasına zaman vermelisiniz. Pek çok kişi, yüksek yoğunluklu egzersize haftada en çok üç kere dayanabilir. Mutlaka kapasitenize uygun bir program belirlemelisiniz. Yaralanma riskini azaltarak, yaptığınız aktivitelerden daha çok fayda görebilirsiniz.

5. Tükenmeden kalori yakabilirsiniz 

Eğer amacınız kilo vermekse, çok yoğun egzersiz yaparak kilo veremezsiniz. Kendinizi tüketmeden, orta yoğunlukla egzersiz yapabilirsiniz. Düşük yoğunluklu egzersiz, sizden aldığınızın daha fazlasını verir. Egzersiz yaparken sesli kitap dinleyebilir, arkadaşınızla konuşabilir ya da doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Her şeyden önce keyif almak daha önemlidir. 

HT Hayat
2015-04-05 15:46:00 734 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup