Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
 • Leyditurk FaceBook
 • Leyditurk Twitter
 • Leyditurk Friendfeed.com
 • Leyditurk RSS

Dünyanın en bakımlı erkekleri Türkler!

Dünyanın en bakımlı erkekleri Türkler!

Türk erkekleri bakım konusunda rakiplerine büyük fark atmaya başladı.
Güney Amerika’da yayımlanan moda ve magazin dergisi Wapa, 'Social Indicators Research' araştırma şirketi ile yaptığı bir ankete göre, Türkiye’de yaşayan erkekler, haftada 18,8 saatini kişisel bakımına ayırıyor; en fazla özeni ise elbise seçimine veriyor. Türk erkekleri her geçen gün epilasyon, saç bakımı ve parfüm kullanma konularına daha fazla zaman harcamaya başladı.Era Estetik ve Saç Ekim Merkezi’nden Dr. Güniz Eker Uluçay; estetik müdahale için de başvuran erkeklerin sayısının kadınlara oranla hiç küçümsenmeyecek seviyede olduğunu vurguluyor ve ekliyor erkeklerin en sık tercih ettiği operasyonlar jinekomasti( erkekte meme büyümesi), saç ekimi, burun estetiği, sakal-bıyık ekimi ve liposuction. Erişkin erkeklerin ortalama %40’ında görülen jinekomasti yani erkeklerde göğüs büyümesi bilinen bir sebebi olmayan ve sağlık açısından tehlike yaratmayan bir rahatsızlıktır ancak nadir olarak sağlığı tehdit edecek başka bir rahatsızlığın göstergesi olarak kabul edilebilir. Jinekomasti sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur.

Güniz Eker Uluçay; Jinekomasti için 18 yaş üstü tüm sağlıklı erkeklere operasyon uygulanabilir. Öncelikle operasyon öncesi jinekomastinin altta yatan nedenini araştırmak gerekir. Çoğu hastada kilo alıp verme ve yağlanma nedeni ile olsa da bazı hastalarda yapılan hormonal tetkikler ve ultrason ile altta yatan başka bir neden bulunabilir. Ergenlik çağında oluşan jinekomasti ise genellikle birkaç yıl içinde kendiliğinden yok olur.Operasyon memenin büyüklüğüne göre tek başına liposuction (yağ alma) veya liposuction ile kombine meme dokusunun alınması şeklinde yapılmalıdır. Tek başına liposuction yapılan hastalarda yalnızca 2-3 adet kanüllerin giriş deliği olan yaklaşık 0.5 cmlik izler olabilmektedir. Bu izler ise çoğu hastada zamanla daha az belirgin hale gelmektedir. Kombine ameliyat planlanan hastalarda ise memenin areola denilen kahverengi dokusunun sınırında kesiler olmakta, bu da ciltle bu kahverengi dokunun birleşme yerinde olduğu için hasta için rahatsız edici bir iz olmamaktadır. Çok daha büyük memelerde ise ki bu daha nadirdir, kadınlardaki meme küçültme ameliyatlarına benzer teknikler kullanılmaktadır. Operayon sonrası yaklaşık 3 hafta süre ile korse kullanımı önerilir.

Erkeklerin yağlanmaya en müsait bölgelerinin karın ve göbek çevresi olduğuna dikkat çeken Güniz Eker Uluçay liposuction (yağ aldırma) operasyonları ile erkeklerin bu bölgelerdeki yağlardan kurtulabilmelerinin mümkün olduğunu söylüyor. Kişinin ihtiyacına göre lokal veya genel anestezi altında yapılan bu operasyon yaklaşık 1-3 saat sürmektedir. Her bölge için yapılan 2-3 adet yaklaşık yarım santimetrelik kesiler ile özel kanüller yardımı ile yağ dokuları alınmaktadır. Operasyon sonrası 3-4 hafta süre ile korse kullanımı önerilmektedir. Kişiler operasyon sonrasında 3-5 gün içinde günlük hayatlarına geri dönebilmektedir.Uluçay saç ekimi için Türkiye’ye Orta Doğu başta olmak üzere dış ülkelerden oldukça yoğun bir ilgi olduğunu belirtiyor ve ekliyor sadece saç değil bıyık ve sakal ekimi içinde talepler giderek arttığını belirtmektedir. Ense kısmından mikromotor FUE yöntemi ile alınan saçlar, kişinin ihtiyacına göre önceden belirlenen saçsız alana ekiliyor. Lokal anestezi altında uygulanan bu işlem yaklaşık 5-6 saat sürüyor. 20 yaş üstü sağlıklı tüm erkeklere uygulanabilen bu operasyon sonrasında hasta kısa sürede sosyal hayatına dönerek, 4-6 aylık bir süre sonrasında ise eski saçlı haline dönmesi mümkün olabiliyor.
2013-09-09 02:18:00 1944 Paylaş
Yorumlar

Toplam 3 yorum eklendi.

 • Esra09/09/2013 20:15

  Anlamadim ? Kriter neymis ? Kil ve terden gecilmiyor

 • Misafir09/09/2013 07:33

  Saçma herhalde sadece Nişantaşında bir aratırma yapmışlar

 • Erol09/09/2013 01:41

  Bu anket nerde yapılmış merak Ettim. Doğrusu ulan Türkiye'de ter kokusundan milletin yanına yaklaşılmıyor

Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup