Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Doğumdan sonra ilk günlerde nelere dikkat etmeli?

Doğumdan sonra ilk günlerde nelere dikkat etmeli?

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün ile ilgili bunlara dikkat etmenizde fayda vardır.
Emzirmek oldukça yorucu ve zor olabilir. Unutmamak gerekir ki en büyük sorunlar bile kararlı bir çalışma sonrasında çözümlenebilir.

Doğum bir kadın için başlı başına hem fiziksel hem de duygusal olarak yorucu bir süreçtir. Sonrasındaki dönemde de bebeğin bakımı ile uğraşmak zorunda kalan yeni anne bebeğinin sağlığı ile ilgili pek çok konuda hemen endişeye sürüklenebilir.

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün ile ilgili bunlara dikkat etmenizde fayda vardır:

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün emzirme için çok kritik saatlerdir. İlk dönemlerde emzirmek hem yorucu hem de acı verici olabilir. Biraz uğraşla birlikte tüm sorunlar halledilebilir.

Emzirmek ilk günlerde çok acı verebilir

Bebeğiniz aç olacağı için ve emme refleksi ile dünyaya geldiği için sık sık emmek isteyecektir. Sadece karın doyurmak için değil aynı zamanda onu rahatlatacağı ve güvende hissettireceği için de emmek isteyecektir.

Emzirmenin acı verdiği durumlarda bebeğinizi farklı pozisyonlarda emzirebilirsiniz. Bebeğinizin göğüs ucundaki kahverengi bölümün tamamını ağzına aldığından emin olmak gerekir. Sadece göğüs ucunu ağzına alması canınızı çok daha fazla acıtacaktır.

Doğumdan hemen sonra göğüslerden süt gelmesi beklenmemelidir

Süt genellikle 2 ya da 3 gün sonrasında gelir. Bu süreye kadar bebeğin emdiği sıvıya kolastrum adı verilir, bir çeşit süte hazırlık anlamındaki açık renkli sıvıdır. Kolastrum yağ bakımından düşük ancak karbonhidrat ve protein açısından zengindir.

Annelerin en büyük endişesi sütünün bebeğini doyurmak için yetmeyeceğidir. Süt üretimini artırmak için ilk 48 saatte sütün sağılması önemlidir. Bebek emdikçe ya da pompa ile sağıldıkça süt üretimi artış gösterir. Artan süt artışı bebeğin kilo almasına destek olacaktır.

Doğumdan hemen sonra bebeğinizin kilo kaybetmesi beklenen bir durumdur

Bebekler genellikle doğum kilolarının %5-10 arasını doğumdan sonra kaybedebilir. Kilo kaybını sütünüzün yetmediğine yorumlamak doğru olmaz. Bebeğinizin kilo vermesi ile ilgili endişe duyuyorsanız doktorunuza danışmaktan çekinmemelisiniz.

Bebekler kilo almaya 5.günden sonra başlar. 10 -14. Gün arasında da doğum kilosuna tekrar ulaşması beklenir.

Doğumdan sonra bebeğinizin bezini kirletmesini takip etmeniz gerekir

Genellikle ilk 24 saatte bir kez kaka bir kez de çiş yaparak bezini kirletmesi, bu sayede bağırsak hareketlerinin çalışıp çalışmadığının gözlemlenmesi beklenir.
2013-06-11 15:30:00 10397 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup