Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Diyabette yüzde 100 artış !

Diyabette yüzde 100 artış !

Türkiye'de daha önce yüzde 7,2 olan diyabet görülme sıklığı yüzde 13,7'ye çıktı.
Ankara Özel Bayındır Hastanesi  Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kutlu, \"Türkiye\'de daha önce yüzde 7,2 olan diyabet görülme sıklığı yüzde 13,7\'ye çıkmıştır. Yani yüzde 100 artış göstermiştir. Bu, 2030\'da beklenen sonuçları daha erken yakaladığımızı gösteriyor. Yani 20 yıl daha hızlı ilerliyoruz\" dedi.

Antalya\'nın Kemer ilçesindeki bir otelde düzenlenen 50. Diyabet Kongresi\'ne katılan Ankara Özel Bayındır Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye\'deki diyabet hastalarının yüzde 50\'sinin, hasta olduklarının farkında olmadığına dikkati çekti.

Kutlu, açıklamasında ayrıca diyabetin ortaya çıkmasının, yaşam şeklinde yapılacak değişikliklerle önlenebileceğini de kaydetti. Haftada 3 gün birer saat veya 5 gün 30\'ar dakika yürüyüş yapmak gerektiğini anlatan Kutlu, \"Bu egzersiz, diyabet riskinde yüzde 58 azalma sağlıyor. Yani hastanın diyabete geçişini durdurabiliyoruz\" diye konuştu.

Kongrede, solunum ve oral yolla alınan insülinler, pankreasta insülin hücrelerinin ömrünün uzatılma çalışmaları, diyabet hastalığında yeni tedavi yöntemleri, kök hücre ve genetik çalışmalar gibi konular tartışılıyor.

50. Diyabet Kongresi yarın sona erecek.
2014-04-27 14:51:00 782 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup