Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Diyabet hastalarında ayak bakımı daha önemli

Diyabet hastalarında ayak bakımı daha önemli

Podiastrist Esra Güzel, ayak bakımı hakkında önemli açıklamalar yaptı.
Düzenli ayak bakımının sağlıklı ayağa sahip olabilmek için diyabetlilerde( şeker hastalığı olanlarda) esas olduğunu ifade eden Podiastrist Esra Güzel, yapılacak bakımla ayakta gelişen ve ampütasyon gerektiren ciddi komplikasyonların (istenmeyen yan etki) riskinin azaltılabileceğini söyledi.

Özellikle yaşlı diyabetlilerin kendi ayaklarının bakımında zorlandıklarını ve bu yüzden ayak bakımında podiastrist kontrolünde uzmanlara görünmeleri gerektiğinin altını çizen Güzel, “Diyabet hastalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ayak bakımıdır. Bu yüzden diyabetli kişilerin ayaklarına özel itina gösterilmesi gerekir.

Bu belirtilere dikkat

Eğer diyabet hastasıysanız ve ayaklarınız kuruyorsa, parmak aralarında mantar varsa, ayaklarınızda kabarcıklar, su toplamaları oluyorsa, ayaklarınızda nasır varsa, üşüme, duyuda, dokunmada hissizlik varsa, sigara içiyorsanız, tırnaklarınızda kalınlaşma, şekil değişimi veya içe kıvrılma sorunlarından biri veya birkaçıyla karşılaştıysanız, ayaklarınız tehlike altında demektir. Bu yüzden yatmadan önce her gün yapılması gereken ayak kontrolü, kişinin kendi ağrısını hissetmemesi ile doğrudan ilgilidir.” dedi.

Ayak sağlığı tedaviler

Ayak sağlığı tedavisinin düzenli bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayan Güzel,” Ayak sağlığı tedavilerini şu şekilde sıralayabiliriz. Batık tedavisi, Çatlak topuk tedavisi, Siğil tedavisi, Tırnak mantarı tedavisi, Nasır tedavisi, Deri mantarı tedavisi, Diyabetik hastaların ayak bakımı ve Kalınlaşmış tırnak bakımıdır.” dedi.

Tırnak çekimi yapılmadan batık tedavisinin Erzurum’da sadece Doğu Anadolu\'nun en büyük estetik ve epilasyon merkezi Eslamer’de yapıldığını belirten Güzel,” Batık tedavisi Avrupa’da 35 yıldır yapılıyor. Burada tel sistemi ile tırnağı çekmeden kontrollü bir süreçte tırnak plağını taktığımız özel titanyum telle batığın bir daha oluşmamasını sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.
2014-02-16 14:46:00 4063 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup